אביב הגיע, ספר בא.

חול המועד פסח מגיע, הרבה אנשים בחופש, הגיע זמן לנוח. אם זה בצימר מפנק, בנסיעה לחו"ל או אפילו בבית, יש פתאום זמן לקרוא, בשביל הנפש, בשביל הנשמה ובשביל הכיף.

ביומיום המקסימום שיש לנו זמן זה לקרוא את הוראות ההכנה על אריזות מצרכים מהירים, אבל כשיש זמן (ויש גם מזג אוויר מהמם שמעודד לקרוא בחוץ, בבריזה ובשמש המלטפת), רק צריך למצוא את הספר המתאים.

הוצאת "מדיה 10" חשבה על כל האפשרויות, ועכשיו ישנם על המדפים כמה וכמה ספרים חדשים, בנושאים שונים ומגוונים, כך שכל אחד יכול למצוא את מה שמעניין אותו.

קיבלתי לסקירה שלושה ספרים – הראשון "ערך אישה – הנוסחה לזוגיות מוצלחת" מאת מוטי לוי. הכותב הוא יועץ זוגי שכתב את הספר בעקבות משבר גדול בחייו. בעודו נוסע לביתו, הושלכה אבן גדולה על רכבו וגרמה לפציעתו הקשה, ולכך שנאלץ לפרוש מעסקיו וכל עול הפרנסה, ביחד עם הטיפול בבית וכמובן הטיפול בו עצמו, נפלו על אישתו חנה.

בתקופת ההחלמה התעמק לוי בשיעורי יהדות, לווא דווקא מהזווית הדתית שבהם אלא מהזווית של יחסים, בעיקר יחסי זוגיות של בעל ואשה. באמצעות לימודיו הוא הבין את כוחה של אישה (ועל כך גם כותרת הספר) ועל הבעייתיות בסטיגמות שעליהם גדלים אלה שאמורים למצוא זוגיות כעת, מ"גברים אוהבים להתפרפר אבל יבחרו במישהי שלא התנסתה הרבה" ועד המיתוסים (והמציאות?) לגבי יחסי חמות- כלה. ההתפכחות שלו הגיע כשקלט שהוא לא מופיע בהרבה צילומי אירועים משפחתיים , ולא בגלל שהוא צילם אלא בגלל שהיה שקוע מדי בעבודתו והזניח את ביתו.

בספר ישנו גם הסיפור האישי של לוי ומשפחתו , וגם תובנות רבות, שהגיעו עם לימודי היהדות (שמתאימות גם לחילונים), כך שבעידן בו כל זוג שלישי מתגרש, שווה ללמוד ממנו טיפים לזוגיות מוצלחת.

בשנים האחרונות מעביר מוטי לוי סדנאות והרצאות שמבוססות על שיטת הטיפול הזוגי שפיתח.

"מתחת לשטיח הפרסי" של שני פרדיאן שונה לגמרי, ומדובר בו על עלילה בדיונית, אם כי מבוססת על מקרים מציאותיים. אני אישית מאד אוהבת לקרוא על תרבויות שונות, והספר הזה מביא לי את ניחוח פרס, גם כשהוא קשה וכואב.

פרדיאן חייתה עם משפחתה בארצות הברית ופגשה גולים רבים מפרס, והתענינותה בנושא גרמה לה לערוך מחקרים רבים על יהדות פרס בתקופת שלטונם של השאח וחומייני. התוצאה היא ספר שמסובב על מקרה אמיתי, שבו משפחה אמידה מנסה לברוח מפרס והקושי המתעורר כשהאב נתפס ומושלך לכלא, והסיפור המותח נמשך עד הדף האחרון – האם יצליח להמלט ולהצטרף למשפחתו שעזבה?

פרס, שהיתה בעבר גן עדן לתושביה בכלל וליהודים בפרט, הפכה לגהינום, ולברוח לא היה פשוט, גם מנטלית וגם מעשית. את הסיפורים על התקופה ההיא, וההתמודדות האישית ממנה אנו יכולים ללמוד על כלל החיים היהודים בפרס, מועברת בספר בצורה מרתקת ומספקת לנו חלון לתרבות כל כך רחוקה משלנו.

פרדיאן עורכת הרצאות על קורותיהם של היהודים בפרס באותה תקופה.

הספר השלישי הוא בעצם קובץ של סיפורים – "האיש שאלוהים לא ראה"  הוא ספרו השלישי של ישראל חלוץ, שהחל לכתוב בגיל 74 ומאז העט שלו שופעת דמויות ועלילות, שבכולן הקו המוביל הוא טלטלות החיים, הנסיבות השונות שמביאות אנשים למצבים קשים וכיצד הם מתמודדים איתם.

כך למשל אחד הסיפורים עוסק בילד ניצול שואה שכל חייו היו רצופי החמצות ותהפוכות גורל, סיפור נוסף עוסק בצרפתי שמזמין כלה מאוקראינה והעסק לא כל כך פשוט כפי שהוא נראה (וכאן יש רפרנסים רבים לחייו האמיתיים של חלוץ שהכיר עולה מאוקראינה לאחר מות אשתו והיא הפכה לזוגתו, סיפורים על פגישות מקריות ששינו גורלות, על פרטיזנים ולוחמים, אהבות ומחלות, כלא ובריחה.

בכל הסיפורים אנו נכנסים לנפשו של הגיבור, ומנסים לחשוב כיצד אנו היינו נוהגים במקומו.

עוד פרטים על הספרים של הוצאת "מדיה 10" .