אליסקה- לסרוג את החלום

האסוציאציה הראשונה של רבים מאיתנו כששומעים את המילה "סריגה" זו תמונה של איזו סבתא בשיער לבן אסוף בפקעת, שיושבת על כיסא נדנדה, לרגליה חתולים והיא סורגת סוודר קטן לנכדים. המעצבת המוכשרת מריה זברין , בעלת מותג "אליסקה" ,מוכיחה שזה ממש לא כך, וסריגה מעולם לא היתה אופנתית או טרנדית יותר.

בחנות שלה בכיכר המדינה (רחוב ה באייר 22) יש עולם קסום של חוטים וטקסטורות, בשיטות המיוחדות שלה.

מריה , שהחנות נקראת על שם הבת הקטנה שלה, הוכיחה שלעולם לא מאוחר מדי, ואחרי גיל שלושים החליטה שלמרות שעשתה תארים באוניברסיטה, היא רוצה להגשים את חלומה ואת המשיכה שלה לאופנה, והלכה ללמוד ב"שנקר", ולאחר מכן אף הפכה למרצה בכירה במחלקת עיצוב הטקסטיל, שם היא מעבירה את האהבה לחומרים לתלמידיה.

בחנות ניתן למצוא אוצרות רבים, כשלא רק הפריטים סרוגים- אם תשימו לב בתמונות- גם המעקה וחלק מהמושבים, גם הם סרוגים (כמו שעשתה בזמנו שיפרה קורנפלד ב"האח הגדול", כשסרגה סביב עץ למשל). בחנות סריגים דקים או עבים, בטכניקות שונות, שמלות, צעיפים, שרוולונים, פריטים שניתן ללבוש באופנים שונים לפי הצורך, וגם הרבה אקססוריז כמו כובעים, נעלים, תיקים ועוד.

השיטה של מריה ייחודית וכוללת עבודה ללא תוכנית מסודרת, וללא תפרים. הבגד פשוט "זורם" לפי דמיונה, וכל פריט הוא ייחודי. מריה סורגת הן בסריגה ידנית והן במכונה ידנית שכוללת 200 מחטים ובה היא משלבת חומרים שונים, כולל נדירים כמו עור או ג'ינס. בכלל, חומרי הגלם הם החוטים היוקרתיים ביותר שמגיעים מאיטליה, כמו פשתן, קשמיר ואפילו במבוק, שהפך כמו שרואים בתמונות לבגד שלובשת מריה, שגרם לכל המבקרים בחנות להתקרב ולבדוק את המרקם.

(בתמונה למעלה- קארין דונסקי המלכה מדגמנת פריט ראש של "אליסקה" והופכת בשניות לתמונת שער ב"לאישה" מינימום!)

אחד הדברים שאהבתי בחנות הוא התקשורת בין הבגד לגוף, כמו למשל השרוולים של בגד שבהם מוטבעות דוגמאות ייחודיות שנראות כמו "קעקוע" על הזרוע, וכן אוסף הכובעים המרהיב שהיה משתלב בקלות במירוצי הסוסים באנגליה למשל, כשהנשים מתהדרות בכובעים מיוחדים.

ההשראה של מריה מגיעה מהטבע, הזרימה, הצמחיה והסלעים, גם מבחינת זרימת הטקסטיל וגם משילוב הצבעים הצבעוני, ללא הגבולות.

(בתמונות למעלה- הייתי ממש חייבת למדוד את היצירות!)

האהבה של מריה היא לזרם האוונגרד, ומי שלובשת פריט של "אליסקה" בהחלט באה באמירה אישית מפני שלא מדובר רק בבגד, אלא בפסל, יצירת אומנות.

פרטים נוספים בדף הפייסבוק של "אליסקה".

האירוע התקיים ביוזמת לוטן תדמיות –משרד יחסי ציבור.