גינון, מיחזור- כי הסביבה חשובה!

השבוע נערכו שני כנסים חשובים בנושאי איכות הסביבה ב"אווניו" שבקריית שדה התעופה- ועידת ישראל לגינון ופיתוח הנוף ה3 , וועידת קלינטק למיחזור.

אין עוררין על חשיבותה של איכות הסביבה, וכולנו מבינים שהחיים בין אספלט, בנייה צפופה ותיעוש הם בלתי אפשריים בלי אוויר נקי, סביבה ירוקה וכמה שפחות נזקים לכדור הארץ שבו בסופו של דבר יחיו גם ילדינו, נכדינו, וכל שאר בני המין האנושי, שראויים לחיים איכותיים לא פחות.

כמובן שישנו גם הערך האסטטי לגנים ומרחבים פתוחים, ומעבר לכך ההשפעה על תחושת התושבים, כולל אפילו ירידה בכמות הפשע (מחקרים כבר הוכיחו שיש יותר פשע באזורים מוזנחים יותר). נוסף לכך, במדינה חמה כמו ישראל, עצים מספקים גם הגנה וצל, שנחוצים מאד .

כולנו מתפעלים מגנים מעוצבים כמו גנים יפנים, או גנים של ארמונות באירופה, שלא לדבר על גנים אנגליים אריסטוקרטיים, וגם הגנים הבאהיים פה בארץ מושכים מבקרים רבים.

בוועידת הגינון נדונו בהרבה נושאים משמעותיים רבים בתחום . קצרה היריעה מלפרט את כל התוכן העשיר של הוועידה, אבל בין הפנאלים היו פאנל בנושא יצירת שטחים מוצלים על ידי עצים במקומות כמו ככרות וגנים ציבוריים, ובמוסדות חינוך וחופי ים, פאנל בנושא יצירת פארקים מוצלחים  שמהווים מוקד חברתי הן לפעילות ספורטיבית (כמו הצבת מתקני ספורט ושעשוע שונים לכל הגילאים והיכולות), בריכות מים (שלעיתים כוללים גם בעלי חיים שחיים בהם), והן לפעילויות חברתיות כמו מפגשי משפחות, מסיבות ילדים ועוד.

פאנל חשוב עסק במזיקים השונים ואיך להלחם בהם – חרקים מזיקים כמו יתושים מסוג הנמר האסיאתי שמעביר מחלות, נמלת האש שפוגעת באיזונים האקולוגיים ועוד מינים שונים של מזיקים שנמצאים עכשיו בכל מקום- מגינות ציבוריות ועד לגני ילדים וגינות פרטיות וקשה מאד לשלוט עליהם. למעשה אפילו כשקונים שתיל במשתלה, יכול מאד להיות שהוא נגוע באחד מהמזיקים ואין כלל מודעות לענין.  בפאנל נדונו דרכים שונות להלחם במזיקים אלה ולעורר מודעות לזנים חדשים שעוד יגיעו לישראל.

ונקודה אקטואלית במיוחד- החגים בפתח, כולל חג הסוכות שדורש סכך, והעיריות נוהגות לגזום את עצי הדקל כדי שלא תהיה עקירה פרועה של העלים. המנהג אמנם מבורך אבל לא כל העיריות (והאנשים הפרטיים כמובן) יודעים על סכנת חיפושית החדקונית שנהנית מאד מגיזום עצי הדקל כי במהלך הגיזום משתחרר חומר שגורם לה להטלה מרובה יותר של זחלים. חיפושית זו מסוכנת מאד לדקלים, ומאיימת לחסל את עצי הדקל בישראל, ואתם כמובן את פרי התמר כגידול חקלאי. הדרך הנכונה לגזום בלי לעשות נזק היא חובת הדברה באזור הגיזום, כי אחרת החיפושית מכרסמת את ליבו של העץ וגורמת למותו. נזק עדיף הוא גם נפילה של העץ הפגוע על מכוניות ורכוש שנמצאים מתחתיו.

(בתמונה למעלה- אחד הפאנלים)

עוד פאנל מעניין בתחום הגינון היה הפאנל שעסק בשיקום גינות בשכונות וותיקות. אנו רואים הבדל רב בין הבניה החדשה שהיא מושקעת ומטופחת, לבין הבתים הישנים שנשארו ואף אחד לא משקיע בהם, וההזנחה חוגגת. לעיתים דווקא התושבים בשכונות אלו, הם החלשים ביותר מבחינה כלכלית, ובדרך כלל שטחים שם מבוזבזים על פסולת ולכלוך. ניתן בהשקעה לא גדולה להפוך שטחים אלה לשטחי גן, פינת משחקים או הטרנד החדש היום- חקלאות עירונית שגם מספקת תוצרת לתושבי הסביבה ומחברת את התושבים עם הטבע.

במקביל לפאנלים בנושא הגינון נערכו גם פאנלים בנושא מיחזור ונקיון, בין השאר על חשיבות המיחזור בכל התחומים- מפסולת ביתית עד תעשייתית. בפאנלים השתתפו בכירים רבים שדנו בנושאים שונים הקשורים למיחזור ולנקיון.

בין הפתרונות המוצעים לבעיית הפסולת יש דילמות כגון שריפה או הפרדה, או הפתרון החדיש ביותר- הפיכת פסולת, בעיקר תעשייתית, למשאב כלכלי כמו לחומרי גלם (וראינו זאת עכשיו כשקורנפלקס נגוע הפך להיות לחומר בניין).

ואם כבר הזכרתי חומר נגוע, הבעיה היא גם קרקעות נגועות  שיש לטהר כדי לבנות היות ויש מצוקת דיור חריפה בישראל (כך למשל בקרקעות שהצבא מפנה במרכז הארץ, יש שטח גדול לבניה אבל הקרקע עצמה מזוהמת.)

בפאנלים ניתן דגש רב לעידוד המיחזור, ובין השאר נדון נושא ניצול כספי קרן הנקיון שהיא קרן שמרכזת את כל האמצעים הכספייים לשמירה על איכות הסביבה כמו נקיון אקטיבי, מניעת השלכת פסולת, מיחזור, מניעת מפגעים ועוד. בפאנל הועלה נושא התמריץ שמעודד בעיקר פריפריה ויישובים חלשים שאין להם היכולת לתקצב מיחזור.

אחת הבעיות היא שבמדינת ישראל יש תחלופה גבוהה במשרד השר להגנת הסביבה, וכל פעם ההחלטות משתנות והחלטות ישנות מתבטלות או מתמסמסות. כך למשל נכשל בחלק מהמקומות חוק האריזות . גם ריבוי חוקים בנושא פסולת יכול לבלבל וליצור מצב שבו פסולת אינה מטופלת כנדרש.

בוועידות אפשר היה למצוא גופים שונים שעוסקים בתחומים הנדונים כמו "תמיר" שעוזרים לבתי עסק לעמוד בדרישות "חוק האריזות", "CRAFT GRASS" שמציעים דשא סינטטי שם תורם לפיתוח הנוף וגם כמובן לא זקוק למים שהם משאב יקר בישראל, פארק המיחזור "ברקת" שקולט פסולת, מפריד אותה, ממחזר ומשיב חומרי גלם למעגל הייצור במקביל להטמנה של פסולת שאינה ניתנת לשימוש חוזר, ומשתלות שונות.

בפאנלים השונים נכחו והשתתפו מיטב המומחים שאפשר לסמוך עליהם שיעשו הכל על מנת שלכולנו תהיה סביבה טובה ובריאה יותר.