דיין – סודות של אצולה ישראלית.

קרדיט צילום: francois pages

בכל מדינה יש משפחת אצולה- בבריטניה זו המשפחה המלכותית על שלל שערוריותיה, בארצות הברית זו היתה משפחת קנדי שהטרגדיות ליוו אותה בכל דור, ובישראל משפחת דיין, שאת נציגיה אפשר למצוא בכל תחום, מהצבא ועד לאומנות.

אחרי מלחמת ששת הימים שר הביטחון משה דיין הופך לאליל נערץ בעיני הציבור. הוא בעל רזומה מרתק של תפקידים , מרמטכ"ל, דרך חבר כנסת ושר בממשלות ישראל, והתרומה להסכם השלום עם מצריים. משה דיין היה גם אישיות שנויה במחלוקת בעקבות פרשיות אהבים, בגידות, גניבת עתיקות, ואי ציות לנהלים.

(בתמונה הבמאית ענת גורן)

סיפורו וסיפור כל משפחת דיין כרוכים בתולדות המדינה, מימי בן גוריון ועד היום, כשהרבה מבני המשפחה נמצאים בתקשורת, וגם בכותרות, לא תמיד בהקשרים שהיו רוצים בהם…

אם מישהו היה כותב את סיפור משפחת דיין כטלנובלה, היא היתה נתפסת כמופרכת, הכל היה שם- מלחמות, אהבות גדולות, מאהבות ובגידות, סמים ,אלכוהול, הזנחת ילדים, תהילה, ומה לא.

העיתונאית ענת גורן יצרה סידרה בת ארבעה פרקים לערוץ YES דוקו המגוללת את סיפורה של המשפחה לאורך השנים, בשילוב ראיונות עם בני משפחה ומכרים, שחלקם מתראיינים בפעם הראשונה אחרי שנות סירוב רבות, וסרטי ארכיון נדירים.

בין השאר משתתפים רות דיין, יעל דיין, ליאור דיין, עמליה דיין, אביב גפן והוריו נורית ויהונתן, עוזי דיין, סער דיין, קרוליין לנגפורד, אורי אבנרי ז"ל, הדסה מור, אסייה דיין, ורד טנדלר דיי ועוד.

בפרק הראשון אנו מכירים את הוריו של משה דיין – דבורה ושמואל דיין שבוחרים להקים את ביתם בנהלל, שם גדלים ילדיהם – משה, אביבה וזוריק. משה גדל, נישא לרעייתו הראשונה רות, מאבד את עינו, ומתקדם במהירות בסולם הדרגות הצהל"י עד לתפקיד הנחשק של רמטכ\"ל.
הפרק השני הוא כבר על הדור השני, ילדיו של משה שלא מקבלים כמעט תשומת לב מאבא ונקלעים לשערוריות, במקביל לשערורית המין שבה מעורב אביהם, על רקע ההערצה הרבה לה הוא זוכה בתקופת מלחמת ששת הימים.
הפרק השלישי עוסק בהתפרקות נישואיהם של משה ורות על רקע רומן רב שנים עם רחל רבינוביץ. גם הדור הצעיר לא קוטל קנים- הבן אודי בוגד אף הוא באשתו ונישואיו מתפרקים, תוך שהוא יוצר נתק עם ילדיו, הבת יעל נמשכת למהפכות עולמיות של שנות השישים], והבן אסי מורד נגד מדיניות אביו. גם אחיינו יהונתן גפן (בן אחותו אביבה) לא במצב טוב אחרי שהוא לוקה בהלם קרב במלחמת יום הכיפורים.

הפרק האחרון הוא משנות השבעים ועד היום, בני דיין דור 4- בוהמה, אלכוהול וסמים, הרבה גירושין, ילדים שהוריהם לא מתפקדים והם מגדלים זה את זו, דכאון, אלימות, נישואיו של אסי לקרוליין לנגפורד והולדת הבן ליאור שנמסר בגיל שנתים למשפחת אומנה, איבודי קשרים ונסיונות בני משפחה להתרחק מהשם "דיין" והמשא הכבד שלו.

להשקת הסידרה הגיעו נציגי משפחת דיין – אביב גפן עם אמו נורית, ליאור דיין ואשתו רוני, ובן הדוד סער דיין.

הבימוי הוא כאמור של ענת גורן שהתייצבה ביחד עם בן זוגה רביב דרוקר וזכתה לחיבוקים מהחברים הרבים שהגיעו לצפות בפרק מהסידרה- מיקי חיימוביץ, סיוון כהן סבן, רפי רשף ונורית גלרון, מיקי רוזנטל, ירון לונדון, אמנון לוי, רזי ברקאי, גיא זוהר, הסקסולוג דניאל דריי, ואפילו שני ראשי ממשלה לשעבר- אהוד אולמרט ואהוד ברק.

ההפקה של "דיין המשפחה הראשונה" היא של עופרי בר אילן – "דרוקר גורן תקשורת".

דיין: המשפחה הראשונה

בכורה: ימי רביעי, החל מה-19.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, וב-STINGTV.

כל הפרקים יעלו ל-yes VOD החל מיום רביעי, ה-19.6.

הסדרה הופקה עבור yes דוקו בתמיכת משרד התרבות והספורט, המועצה הישראלית לקולנוע וקרן רבינוביץ – פרויקט קולנוע. ישראל, 2019