הוא חם, הוא מזין, הוא הכוכב של החורף- המרק.

לכל עדה ולכל עם יש מרק משלו מסוגים שונים- מרק צח או מרק נזידי, מרק שמרכיביו מרוסקים או בחתיכות, קונסומה או מוקרם, עשיר או פשוט עם שקדי מרק , ממרק העוף של סבתא ועד ביסק סרטנים, ממרק העדשים שנמכר תמורת בכורה ועד בויאבז צרפתי, בורשט וצ'ורבה- הכל שם.

הבעיה- כשבאים הביתה בגשם, לא תמיד יש בבית את כל המרכיבים למרק שאנחנו רוצים ולא תמיד יש לנו גם זמן להתחיל לערבב כל מני תבלינים כדי שיצא לנו טעם טוב ולא רק מים חמים. אבקות המרק תמיד היו פתרון, ועל הדרך גם שימשו לתיבול, שוב מאותה סיבה- לחסוך התעסקות עם הרבה  תבלינים, הטעם כבר כאן.

לאורך השנים אבקות המרק נעשו מתוחכמות יותר וגם בריאות יותר.  בחורף הנוכחי "אסם" מחדשת לנו את המרק מכמה זוויות- מצד אחד מרקים לתיבול כמו "מרק קטניות פיקנטי" לתיבול תבשילי קטניות כמו מרק מינסטרונה, חרירה או תבשילים מקסיקנים, "מרק עדשים"- לכל מה שקשור לעדשים – ברמה שעשיו היה מוכר ליעקב פעמיים את הבכורה, ו"מרק ירקות שורש" לתיבול קדירות, מרקי ירקות, מרקים כתומים וכדומה (ואם אני אתפוס את מי ששם במרק שלי קישואים במקום תפוחי אדמה וגורם לי לאכזבה קשה כשאני נוגסת במה שאני חושבת שהוא תפוח אדמה, חבל"ז עליו), ומצד שני מרקי תיבול עם 33% פחות נתרן ב"מרק עוף אמיתי" ו" מרק בטעם עוף" – שניהם כמובן ממרכיבים טבעיים בלבד, כמו גם מרקים נוספים כמו מרק פטריות ומרק בצל, וכאמור לא רק שהם טבעיים, הם גם ללא חומרים משמרים וצבעי מאכל.

אני מזכירה שמדובר במרקים לתיבול, כך שמלבד להשתמש בהם למרק כמו שהם, או כבסיס למרק בתוספת ירקות , בשר או קטניות אהובים, אפשר לתבל איתם ממש כמו כל תבלין ולגלות עולם טעמים חדש.

(בתמונה למעלה- מצד ימין אורז לבן מושרה, מצד שמאל שעועית מש מושרית)

בדיוק בסופשבוע הזה הבן חזר מן הכפור לחופשה (טוב, לא בדיוק כפור, יותר אי יווני שופע חופים) וזו היתה הזדמנות לבשל את המנה האהובה עליו- מג'דרה. היות ובן הזוג אמון על הכנת התבשילים לשבת, הוא זה שהחליט על המרכיבים. הוא החליט להשתמש בשעועית מש במקום בעדשים, פשוט כי זה מה שהיה לנו בבית, ובתיבול של "מרק קטניות פיקנטי" אחרי שהיתה התלבטות עם מרק העדשים אבל מה שהכריע את הכף היה שבמנה יש קטניות ולא עדשים… הוא טיגן בצל, טיגן אורז, בסיר נפרד הוא בישל את השעועית לפי ההוראות שהיו על השקית, ואז ערבב הכל, הוסיף מים רותחים וכף נדיבה כמו שרואים בתמונה, מאבקת המרק. האמת שקצת חששתי מה"פיקנטי" כי אני וחריפות לא הולך ביחד, אבל מכיוון שלאורז אין טעם וגם לשעועית אין, בניתי על זה שיתאזן. הוא בישל הכל אחרי רתיחה, נתן לזה לעמוד, וזהו- יש מנת תוספת. במקור זה היה מיועד לערב שבת, אבל מכיוון שהייתי צריכה לצלם את המנה, כבר לקחתי לי על צלחת, קישטתי בפטרוזיליה ואחר כך גם אכלתי את הדוגמנית…. המרק היווה למעשה תחליף לכל התבלינים שהוא היה שם, ופתר את בעיית האיזונים של "הוספתי יותר/ פחות מדי".

מרקי התיבול החדשים בכשרות בד"צ העדה החרדית רבנות מקומית שדרות. להשיג בכל רשתות השיווק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.