היהודים חוזרים- והם חדים מתמיד

היהודים-באים-550x400

העונה השניה של "היהודים באים" מתחילה בסוף השבוע הזה (יום שישי ה19 לחודש אחרי מהדורת החדשות של הערוץ הראשון, בשעה תשע וחצי בערב), בפרק כפול שכולו הסטוריה יהודית, מהתנ"ך ועד מלחמות ישראל, ושום פרה לא קדושה מדי מכדי להישחט.

מוני מושונוב, יעל שרוני, יוסי מרשק, עידו מוסרי ויניב ביטון, בסדרת מערכונים קצרים, עוברים מתקופת בני ישראל כשרק חצו את הים (וכבר מתלוננים על השירות), דרך מסיבת העיתונאים של גולדה מאיר רגע לפני מלחמת יום כיפור (והמילה "מסיבה" מקבלת משמעות חזקה מאד), ועד מנהגים דתיים כמו מזוזות ומשמעותן, ברית מילה, שמות לתינוקות (המסורת לעומת המודרניות) ואיך אפשר בלי פוליטיקה – מיגאל עמיר ועד נתח גדול משני הפרקים הראשונים שהוקדש למנחם בגין ולמה שבאמת מדאיג אותו בשנות השמונים.

בין לבין יש מעברונים בסגנון "דברים שלא ידעת על" כשאנו מגלים מדוע באמת ביאליק כתב על "ובקן לו שלוש ביצים", ומה באמת רצה פרויד, ואיך אפשר לוותר על חיקוי קורע במיוחד של רובינא השקועה כולה בתפקיד "הדיבוק" כשהיא בסך הכל הולכת לרופא….

בין לבין רחל אימנו נלחמת על אהבתו של יעקב, קזבלן לומד מה באמת תפקידו, תעלומת העלמות האשכנזים מהמעברות והיחס לחיילים דרוזים בצבא, מערכונים שמעבר להיותם מצחיקים , הם גם מעוררים נקודות רבות למחשבה.

(ולא להחמיץ את הביצוע של מושונוב והצוות ל- "איך באמת קוראים לאלוהים?")

ההפקה היא של יואב גרוס הפקות, שגם יצר אותה ביחד עם נטלי מרכוס ואסף בייזר והוא גם מפיק ביחד עם עמית זלץ.