הכל (והקלוריות) בראש

אחד הקרבות שרובנו נלחמים תקופות ארוכות בחיינו, הוא הקרב על המשקל. מעטות הנשים שמרוצות מהמשקל שלהן, מעטות הן אלה שכמו דוגמניות הן "אוכלות כל מה שבא לי ולא משמינות, כנראה שזה גנטי". הגוף של רובינו נכנע למשוואה "מכניסים הרבה קלוריות= משמינים". ולא להאמין כמה שצריך לעשות פעילות פיזית כדי לשרוף אפילו את הלחמניה הראשונה של ארוחת הבוקר.

וכמו שאומרים בהגדה של פסח "כולנו נבונים כולנו חכמים" – כולנו יודעים בדיוק מה צריך בשביל לרזות, או לפחות לא להשמין. כולנו יודעים שממתקים גורמים לנו להשמין, ושיותר פעילות פיזית תעזור בתהליך ההרזיה. נו, אז יודעים. אז?

אז ההתחלה היא תמיד אופטימית, יש תפריט, יש חלומות, כבר מתכננים את מסע הקניות לבגדים החדשים שנקנה כשהישנים יהיו גדולים מדי. ואז…. מגיעים למשרד ומישהי חוגגת יום הולדת עם עוגת קצפת… או רעבים באמצע היום וארוחת הצהרים עוד רחוקה וכל מה שיש לנו זה שקית חטיפים….או שמשהו הרגיז אותנו או העציב אותנו ואז הנחמה הטובה ביותר היא חפיסת שוקולד (רק עוד שורה… רק עוד שורה.. טוב , נשאר רק קצת, נגמור את זה כבר) או לחילופין הקלאסיקה של הסרטים האמריקאים – קופסת גלידה עגולה שאוכלים מתוכה עם כפית מול הטלוויזיה.

ומפתיע שאנחנו יודעים את כל זה ועדיין חוזרים על זה שוב ושוב. איך אמר איינשטיין? "טיפשות היא לחזור על אותה פעולה וכל פעם לצפות לתוצאה אחרת".

אז איך יוצאים מהלופ הזה? אחרי הדיאטות השונות והמשונות (דיאטת לחם, דיאטת אטקינס, כדורים, תה, איסור אכילה בשעות מסוימות ומה לא), איך נרד במשקל ונבטיח שגם נשמור על המשקל החדש לאורך זמן?

התשובה היא כמו תמיד- הכל בראש. המוח שלנו הוא השליט העליון והוא המחליט בשבילנו, ועלינו "לתכנת" אותו לחשיבה ולהרגלים שטובים לנו, ולהתמודדות עם הפיתויים שדוחפים אותנו אל האוכל. זה לא סוד ששליטה על המוח מאפשרת למשל הגשמה של שאיפות, כי "חשוב חיובי יהיה חיובי" זו מציאות מוכחת. למעשה, השליטה של המוח כל כך גדולה שמי שיודע אותה, יכול לעשות דברים שלא נראים הגיוניים פיזית, כמו למשל פאקירים שנשכבים על מסמרים או הולכים על גחלים ולא קורה להם כלום. ואם כוחו של המוח כל כך גדול, לא נרתום אותו למטרת המשקל הרצוי לנו?

באמצעות תהליכים פסיכולוגיים קצרים וממוקדים ניתן ליצור שוני בחשיבה ובהרגלים כך שכבר לא ניכנע לדחפים שלנו, בקבוצה או בטיפול פרטני, אפשר לקבל את הכלים למוטיבציה ולהתמודדות עם כל דבר שגורם לנו לאכול מה שלא טוב לנו וגם לשמור על ההרגל לאורך שנים.

כי דיאטה איננה עונש, ואוכל איננו פרס. אורח חיים בריא שבו אנו מרוצים מהמראה והבריאות שלנו, הוא השאיפה האמיתית!