זוהרה קליין- הגשמת חלומות של בית.

באנגלית יש הבדל בין המילים HOUSE  וHOME.  הראשון הוא המבנה, העובדה בשטח. השני הוא הנשמה – התחושה שלנו כשאנו נכנסים למקום שהוא שלנו, מקום של נעלי בית ונינוחות בצד גאווה ואישיות.

כשאנו רוכשים דירה או בית, אנו צריכים למלא אותה ברהיטים ואביזרים, אבל לא בשיטת ה"נביא מה שהיה בבית ההורים" שמאפיינת את הדירות השכורות הסטודנטיאליות מגיל עשרים ושלוש, אלא אנו בונים את הסביבה שלנו ושל משפחתנו, לשנים ארוכות, וצריכים שכל דבר יתאים מבחינה אסטטית ומבחינה פונקציונלית כמובן. אבל איך עושים את זה? מעטים האנשים שגם ניחנו בחושים עיצוביים וגם יודעים את כל הלוגיסטיקה העצומה הנדרשת לשם עיצוב מושלם, ולשם כך יש לנו את אנשי המקצוע- כמו זוהרה קליין.

אומרים שהלב הוא החכם, ובמקרה של זוהרה זו פשוט עובדה- כאחת שאהבה תמיד לעצב, החלטה ספונטנית ללכת ללמוד עיצוב באופן מקצועי הפכה לאהבה גדולה ולמקצוע מצליח.  ומה בדיוק זה אומר?  הכל. מא' ועד ת'- כל מה שצריך כדי להפוך כמה קירות לבית חלומות בצורה הטובה ביותר.

אם נניח רכשנו דירה "על הנייר" או שאנו רוצים לבנות בית על שטח, איך נדע איפה למקם את החדרים? מה הגודל? פתחים? מעברים? לפעמים "על הנייר" אנו רואים מידות של חדרים כפי שמוצעים על ידי הקבלן, אבל אין לנו מושג איך נרגיש בגודל כזה, האם הרהיטים שרצינו ייכנסו? האם יהיה לנו מקום מרווח מספיק? זוהרה בודקת איתנו קודם כל מי אנחנו ומה אנחנו צריכים, כי אין דין זוג צעיר כדין משפחה עם שלושה ילדים למשל. ישנן משפחות מינימליסטיות שרוצות חללים כמה שיותר פתוחים ולעומתם משפחות שכמו אצלי בבית, רק מחפשים עוד ועוד מקומות אחסון כי אף פעם זה לא מספיק, ומצד שני חשוב שהמקום לא יראה "עמוס" או מגובב. שאלה נוספת שנשאלת היא למשל האם בני הבית מרבים לארח (למשל כשמדובר באנשים דתיים, אז קרובי המשפחה מגיעים ללינה בסופי שבוע וצריך מקום לכולם), או שמעדיפים יותר חללים קטנים כדי לתת כמה שיותר פרטיות וכך הלאה.

זוהרה פורטת את העיצוב לפרטי הפרטים הקטנים ביותר-  אפילו ברמה של היכן צריך למקם את שקעי החשמל כדי שישרתו את המכשירים שאנו רוצים בחלל מסוים, כמה חלונות אנו רוצים כדי שמצד אחד יהיה אור מקסימלי מבחוץ (שחוסך חשמל) ומצד שני שעדיין תהיה פרטיות ונוחות, האם חדרי השינה צריכים להיות קרובים לחדרי הילדים או שעדיף שתהיה הפרדה למען שמירת השקט כשרוצים לנוח, וכך הלאה.

לא להאמין כמה פרטים קטנים יש רק בשלב הזה ,בעיקר, כשמדובר באנשים כמוני למשל, שלא ממש סגורים במדויק על מה שהם רוצים, וזה יותר משהו כמו "אני רוצה שיהיה גדול אבל שייתן חמימות, שיהיה קלאסי אבל בטאצ' חדשני, עם גישה נוחה לחדרי הרחצה אבל שמי שרוצה להתקלח לא ייראה מהסלון, תקרות גבוהות אבל שיהיה נוח לנקות ולהחליף נורות " וכך הלאה. למעשה, האתגר הראשון של זוהרה הוא למפות מתוך רשימת דרישות לא תמיד ברורה, איך עושים סדר ומחליטים על כך דבר. (והרבה פעמים גם בין בני הבית יש חילוקי דעות- כמו חדר רחצה מינימליסטי בסגנון זן מבחינתו, לעומת חדר שקלאופטרה היתה אוהבת, עם אמבט עם רגליים מעוקלות בצבע זהב שהיא רוצה, ובאמצע גם איפשהו צריך לקלח את הילדים….).

השלב הבא הוא – מי עושה את העבודה, וכשיש מישהי כמו זוהרה שעובדת עם קבלנים ונותני שירות אמינים ומוכרים, אפשר לסמוך עליה שהעבודה תיעשה כמו שצריך, ובמחיר הנוח ביותר.

בכלל, אם מדברים על מחיר- קל מאד לקבוע תקציב, ועוד יותר קל לחרוג ממנו בגדול. זוהרה מסייעת בשמירה על גבולות תקציב, ובחישובים הכספיים לכל שלב והוצאה וגם משגיחה שכל הבקשות והרצונות של הלקוחות מסתדרים עם מגבלות כגון המבנה עצמו, קירות תומכים , התאמה לסביבה ועוד.

אחרי שהתכנון הפנימי מוכן, אם בבניה שלנו או בכניסה לבית מוכן, או אפילו באמצע החיים בבית, כשרוצים לשפץ- מתחילה החגיגה האמיתית שיכולה להפוך לכאב ראש בקלות- העיצוב. קל להגיד "אני רוצה אווירה כפרית" אבל איך יודעים אילו פריטים יתנו לנו את האווירה הזו? בתוכניות עיצוב בערוצי הלייפסטיל ניתן לראות איך הופכים בית משעמם לחלום של מקום, על ידי צבעים, מרקמים, בחירת פריטים מדוייקת וחזון, אבל איך עושים את זאת במציאות?

כאן זוהרה פורטת לפרטי פרטים את הדרישות שלנו ויודעת להתאים בדיוק את האביזרים, החפצים, הרהיטים וכל שאר הפריטים כדי שיצרו את האווירה המבוקשת. יותר מכך, לא מספיק רק להחליט איזה רהיט או פריט צריך, יש לדעת גם איפה להשיג בדיוק את הפריט הרצוי ומה בדיוק לבקש בחנות כדי שיתאים בדיוק לשאר הפריטים שבחרנו ממקומות אחרים. מילת המפתח היא הרמוניה- כי אם אין הרמוניה, אין חווית HOME, גם אם נשקיע הרבה כסף.

יותר מכך, כמו באדריכלות הפנים, גם כאן יש לבדוק כיצד משלבים חלומות עם מציאות- האם הגיוני לשים שנדלייר גדול מימדים בחדר קטן עם תקרה נמוכה, רק בגלל שאנחנו רוצים להרגיש כמו לואי החמישה עשר, או שיש דרכים אחרות להשיג את תחושת המלכותיות גם בלי ליצור עומס וכובד?.

למי שלא יודע בכלל מה הוא רוצה, גם כאן יש פתרון, כשזוהרה מביאה את כל הטרנדים והרעיונות שאולי לא חשבנו עליהם בכלל, ומסתבר שהם בדיוק מה שאנחנו צריכים.

שלושת הכללים שביניהם מתמרנים הם – פרקטיות, אסתטיקה ותקציב, ולשלב את השלושה בצורה האופטימלית, וכאן נכנס לתמונה הנסיון הרב, שיכול להתמודד עם כל אחד משלושת קצוות המשולש בהצלחה.

על מה עוד צריך לחשוב כשמעצבים? איזו תאורה למשל. לא להאמין כמה שהשתפרנו מאז ה"לוסטרה" שבבית הסבתא שלנו, או המנורה הבודדת התלויה על חוט מתקרת החדר ומאירה באור צהוב כמובן את סביבתה תוך יצירת המון צללים. עולם התאורה הוא גלקסיה שלמה של גופים מסוגים שונים, מחומרים שונים ובצורות אנרגיה שונות, שבכוחם ליצור כל אווירה שאנו רוצים כמו הארת נישה מסויימת, אווירה רומנטית, תאורה מתחלפת, אור בהיר וחד במקומות שנזקקים להם כמו חדרי עבודה לעומת אורות מפוזרים יותר בחדר השינה, משחק בין אורות וצללים כמו "צביעה" של החדר בתאורה . כאן קשה לאדם הפרטי לדעת בדיוק איך ישיג בעזרת תאורה את רצונו, ומומחית כמו זוהרה יכולה גם לדעת מה צריך, וגם לדעת היכן להשיג .

נוסף לכך הטכנולוגיות החדשות של בית חכם למשל, דורשות תכנון מדוייק מראש, כי קשה מאד לשנות דברים אחרי שנעשו, ודרושה הכרות מעמיקה עם הטכנולוגיות והשכלולים, כדי לדעת איך למקם אותם במדויק.

אחד החדרים המשמעותיים בכל בית הוא המטבח, וגם הוא עולם שלם של אפשרויות, שבתוכן צריך לשלב גם את כלי המטבח השונים, מהטריוויאלים כגון מקרר ותנור ,ועד אביזרים כמו מכונת קפה או ג'אדג'טים של בשלנים. יש להחליט לא רק על מיקום הדברים (באיזה גובה- האם הבשלנים בבית הם באותו גובה או שאחד גבוה ואחד פחות וצריך להתאים לשניהם? האם מארחים במטבח? איך שומרים על הנקיון במיוחד במטבח פתוח שיכולים לראות מהסלון?) ולא מספיק מיקום הדברים במטבח, צריך גם את הפרטים הקטנים כמו צבעי הארונות, סוגי הפירזול, כמובן התאורה, קלות הנקיון, מקומות ישיבה במקרה שמחליטים על בר למשל, או על אי, מה שמאד טרנדי אבל לא מתאים לכל מטבח, מיקום הברזים (ואיזה הבדל כשעומדים ומנקים משהו בכיור ואפשר להביט דרך חלון ולא לבהות בקיר השיש ממול), מגרסת אשפה, משטחי עבודה (ולהקפיד שהם לא יתמלאו בכל מני אביזרים קטנים כמו טוסטר, מערבל, מעמד סכינים וכו'), ריצוף שיכול לספוג נפילות של דברים , מזווה או מקומות אחסון והגישה אליהם (ולא ארון שדורש טיפוס על שרפרף בשביל להוציא את האורגנו), מגירות שנשלפות בקלות ועגלות מסתובבות כך שאין דברים "בעמקי" הארונות, וכמובן שהכל יהיה מחומרי גלם איכותיים שסובלים מים, שומן, אדים, חום וכדומה.

מדוגמאות אלה ניתן לראות כמה השקעה וכמה מחשבה צריך להקדיש כדי להשיג את הבית שבו אנו רוצים לחיות שנים ארוכות, כדי שלא נצטרך לשנות כל רגע בהוצאה ובטרחה רבה ואי נוחות.

זוהרה קליין היא מעצבת שתעצב לפי טעמו של הלקוח ולא לפי טעמה שלה , ותגשים את חלומות בעלי הבית בצורה שלא חשבו או לא דמיינו.

חוץ מבתים זוהרה מעצבת גם משרדים ומרחבים מסחריים, שבהם יש שיקולים רבים נוספים כמו מטרת העסק שבו שוהים שעות ארוכות וצריך להיות מזמין, נוח ומעורר רצון להגיע אליו, לצד מיקסום היעילות שלו, הרושם שנוצר לאורחים וללקוחות  (רק תחשבו על המשרדים בעירייה של פעם, עם ערימות הדפים עד התקרה וטונות האבק…), יעיל, נוח לעובדים כמו גם להנהלה מבחינת פרטיות אבל גם קשר אחד עם השני, ואפילו צבעים שהשפעתם על בני האדם מוכחת מזמן.

ומה עוד יש בתיק האפשרויות של זוהרה? שיפוצים, תכנוני מגורים לקבוצות כמו הגיל השלישי או מוגבלים, תכנון מרפאות וקליניקות, מיקסום האפשרויות, והכל בליווי אישי שנותן לנו את ההרגשה שיש על מי לסמוך.

עוד פרטים כאן.