תל אביב – צעירה בת 110 ולא נחה לרגע

 

3 (2)

השבוע התקיימו חגיגות "לילה לבן" במקביל לאירועי האירווזיון שכללו גם את שוק האוכל, ובכל פינה היתה חגיגה לתיירים ולתל אביבים (ובעצם לכל מי שהגיע מכל רחבי הארץ לחגוג עם העיר ללא הפסקה).

בין שלל ההופעות והאירועים ב"לילה לבן" בלטה הבמה במתחם ביאליק, בשיתוף "תדר", שבה הופיע עוזי נבון במחווה לשירי אריק איינשטיין, צלילי העוד הזכירו נשכרות וגרמו לקהל לפרוץ בצעד תימני, עטר מיינר הרים בהיפ הופ מטורף, ובתקלוט כיכבו די ג'י פורטונה ורד אקסס עד השעות הקטנות.

הבירה זרמה, מצב הרוח עלה והחגיגה היתה בעיצומה.

למחרת, למי שהצליח להתעורר הוקם באותה הכיכר בית קפה ענק חד יומי, שהגיש גם נוסטלגיה בצורת משקה הצוף המיתולוגי, גזוז של פעם ועוד, ומוסיקה ישראלית. שחקן גילם את דמותו של ד"ר שורנשטיין, מקים גן החיות ההסטורי בתל אביב ובזאת פתח את תערוכת גן החיות החדשה והפעילויות המקיפות אותה.

 

4 (2)

ומה בתערוכה?

לפני שמונים שנה נפתח גן החיות הראשון בישראל, בתל אביב ולכבוד החגיגה בית גן העיר הופך לגן חיות פנטסטי ומיוחד. בגן המקורי היו זברות, צבאים, איילים, אנטילופות ואפילו טיגריסים, אריה, לביאה, דובים , זאבים, קופים , למורים ופילים לצד עופות מים, אגף ציפורים, אקווריום עגול ועוד. הגן משך אליו קהל רב אך היות ושכן במקום מרכזי שהפך למתחם מגורים, הוא הועתק או למעשה שולב בתקופת ראש העיר שלמה להט עם הספארי ברמת גן.

 

1 (2)

( – תמונת גן החיות – קרדיט לאיור נעה פלד, קרדיט לצילומים בן קאופמן)

כדי להזכר באותו גן מיתולוגי ישנם מוצגים רבים בתערוכה- כמו פסלי חיות מרהיבים בגודל טבעי, יצירות אמנות וציורי קיר של עשרות מאיירם, מעצבים ואמנים וותיקים וצעירים כמו זאב אנגלמאיר, כיתת האיור של המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, טאוס, אלון בריאר ועוד.

עוד בתערוכה- הקרנות קטעים מתוך הסרט "אין אריות בתל אביב" של דוקי דרור יוקרן לראשונה במלואו ב-24.5 בפסטיבל דוקאביב, ובהמשך בכאן11  (באדיבות: כאן- תאגיד השידור הישראלי, קרן רבינוביץ, קרן אביחי, קרן גשר וקרן מיימונידס), ראיונות עם ווטרינרים ומצילי בעלי חיים כמו ד"ר רפי קישון, אתי אלטמן ועוד.

הנעילה של התערוכה היא בספטמבר 2019- כך ששווה לרוץ כבר עכשיו.

בית העיר עצמו, בו מוצגת התערוכה הוא בנין העירייה הישן של תל אביב והוא שופץ לפני כעשר שנים. הבית הוא חלק ממתחם ביאליק- מתחם תרבות עברית וישראלית שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת, והוא משמש מרכז מוזאלי ייחודי לתרבות האורבנית התל אביבית.

עוד במתחם ביאליק- בית מניה ביאליק – תערוכת הצילומים של תל אביב יפו כיום, של הצלם בוריס בלנקין.

 

תל אביב - 110 שנה, צילום בוריס 2בלנקין 7

(התמונה למעלה- צילום של בוריס בלנקין)

מאז תערוכתו הקודמת "תל אביב 100 שנים", שכללה 35 חדרי תצוגה, צילם בוריס בלנקין כ200,000 (!) צילומים חדשים של תל אביב יפו, מתוכם נבחרו מעל 50 שמשקפים את העשור האחרון בחיי העיר.

התערוכה תינעל ב31 ליולי 2019.