ZZZZZZZZ…. יום השינה העולמי!!!

כשאנחנו ילדים, הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה לישון. "לא רוצים לישון, רוצים להשתגע!" זה בערך המוטו שלנו בחיים והוויכוח הנצחי עם ההורים על שעת השינה ו"למה אחרים נשארים יותר מאוחר?". כשאנחנו מבוגרים, הדבר שאנחנו הכי משתוקקים לו זה לישון ונדמה שאף פעם אין מספיק זמן לשינה.

האמת, האדם המודרני כל כך עסוק שהדבר הראשון שהוא מוותר עליו זו השינה. התוצאה – אנשים עייפים, עצבניים, שבמקרה הטוב עושים טעות בפתירת תשבץ אבל במקרה הרע עושים טעויות על הכביש בזמן נהיגה.

זוכרים את השכנים העצבניים משנות השישים והשבעים שהיו מתרגזים כשהיה רעש בין שתיים לארבע, בזמן ה"שלאפשטונדה" ? היום התרגום העברי של המושג, ה"שנ"צ" כמעט לא קיים וחבל.

שינה טובה מסייעת בשמירה על משקל תקין, הפחתת הסיכון למחלות כמו סכרת, יתר לחץ דם ועוד, מפחיתה לחצים ומשפרת את מצב הרוח. העדר שינה מספיקה ואיכותית יכול לגרום לתסמיני חרדה ודיכאון, עצבנות, מחסור באנרגיה, חוסר תאבון (או להפך- תשוקה למתוק), השמנת יתר ועוד.

כדי לתת תשומת לב לחשיבות השינה הוכרז "יום השינה העולמי" שנערך בכל שנה ביום שישי  שלפני יום השוויון האביבי (ואיך תחשבו מתי זה יוצא אם לא תשנו טוב לפני כן?). יום השוויון, או יום ההיפוך הוא היום שבו אורך שעות היום שווה לאורך שעות הלילה ומתחיל האביב.

ביום השינה העולמי דנים בנושאים חשובים בנושא השינה- איך להפחית בעיות שינה , איך להביא לשינה איכותית , ניהול הפרעות שינה ועוד. הסלוגן של "יום השינה העולמי" הוא Sleep well, live fully awake – שינה שקטה לאורח חיים בריא.

גורמים רבים משפיעים על איכות השינה שלנו, מגורמים חיצוניים כגון מבנה חדר השינה שלנו, איכות המיטה, טמפרטורה ועוד, וגורמים פנימיים כמו דאגות, לחץ, נשימה לא תקינה כמו נחירות, ואיך אפשר בלי "אבא פיפי!!!" שזועק הפעוט בעיניים חצי עצומות?

אבי ברססט , מנכ"ל חברת הולנדיה הוא מומחה בהנדסת שינה והוא הנציג הרשמי של יום השינה העולמי בישראל. יום השינה נערך במעל ל70 מדינות זו השנה ה11, ומציג פתרונות להשגת השינה המושלמת שתוביל לחיים עירניים ואיכותיים.

בין הטיפים שמציע אבי – להכנס למיטה בשעות קבועות (ולא, הרדמות מול הטלוויזיה לא נחשב), לישון כמות קבועה (ומספקת) של שעות, להקפיד להחליף מצעים פעמיים בשבוע, ובעיקר להקפיד על החשכת החדר. אחד האוייבים הגדולים של החושך ושל תחושת הרגיעה הוא הטלפון הסלולרי שאנו מניחים ליד המיטה רק כ"שעון מעורר" אבל בפועל מושך אותנו לבדוק מה התחדש, האם היה מייל מעניין ומה השמועה האחרונה על הזמרת ההיא שיצאה עם ההוא….

בילדותנו הרחוקה לימדו אותנו שעדיף לישון על משטח כמה שיותר קשה "בשביל גב ישר". היום יודעים שזה, כמו איסור שתיית מים אחרי אבטיח, הוא קשקוש. מזרן צריך להיות נוח ובעיקר לקבל את צורת הגוף כשהאידאל הוא מזרן מתכוונן כך שיתאים בצורה מושלמת לגופו של הישן. גם למבנה המזרון חשיבות גדולה , אם פעם כל תנועה של בן הזוג העיפה את האדם השני למקומות אחרים, היום מזרונים בנויים בהפרדה של החלקים כך שגם אם בן הזוג יחליט לקפוץ על המזרון באמצע הלילה, האדם השני יוכל להמשיך לישון בנחת. במזרונים יש גם שכבות ריפוד לוויסות טמפרטורה (כך שלא צריך את פטנט ה"אני אוציא רגל אחת מהשמיכה ככה שיהיה לי ממוצע נעים").

מזרונים מגיעים גם בדרגות קשיחות שונות בהתאם להעדפת האדם הישן.

חלק חשוב נוסף הוא הכרית, בין אם האדם מעדיף לישון על "מגדל" או כמעט שטוח, כרית צריכה לתת תמיכה ארגונומית מושלמת לצוואר בכל תנוחת שינה ולדאוג שבכל כיוון עמוד השידרה יהיה ישר עד הסוף. ציפוי הכרית צריך להיות נדיף ואפשרי להסרה וכביסה.

חברת "הולנדיה" היא חברה בינלאומית שקיימת כבר 37 שנים. החברה בבעלות משפחת ברססט והיא מייבאת , מייצרת ומשווקת מערכות שינה יוקרתיות ואיכותיות.