אנד ג'וי – אהבה פי שלושה.

לפני כשנה כתבתי על סטודיו "אנד ג'וי" בראש העין, שמעסיק אנשים בעלי מוגבלויות כעובדים מן השורה ובתנאים כמו כל עובד אחר. זה מה שכתבתי אז.

עכשיו, לקראת החגים שתיכף מגיעים (ולא תאמינו באיזה מהירות מגיע ראש השנה כשאנחנו רק בחופשת הקיץ) חזרתי לביקור מקיף יותר, כדי לראות מה התחדש ומה השתנה.

פגשתי את הבעלים – נדב עטיה, שהזכרתי כבר בפוסט הקודם, בן אדם שכפי הנראה לובש רק מידות חולצה "אקסטרה לארג'" כי רק חולצה כזו יכולה להכיל את הלב הענק שלו.

הדבר הראשון שראיתי כשנכנסתי לחנות (המפעל נמצא בקומה מעליה) היה העושר הרב, מגוון ענק של מוצרים לכל אירוע ולכל מטרה, אם הייתי צריכה לבחור עכשיו, כמו שאמרתי לנדב אחר כך "הייתי לוקחת חצי חנות בכיף".

בפוסט הקודם כבר הזכרתי שבניגוד לעמותות שונות, שמקבלות תקצובים מהמדינה, ומשלמות שכר זעום לעובדים (ואפשר לראות זאת בטבלה שמצורפת פה בתמונות), הרי ש"אנד ג'וי" הוא עסק רגיל, כולל כל ההוצאות של עסק רגיל, שמשלם שכר רגיל לעובדים, כמו כל עובד אחר במשק, ומתמודד בנוסף עם אתגרים נוספים שנובעים מהעסקה של אנשים בעלי מוגבלויות.

המשפט המנחה את נדב עטיה הוא "בשביל אדם רגיל, העבודה היא חלק מהחיים, בשבילי היא כל החיים" ששמע מפי הלום קרב שביקש לעבוד במפעל. כבן לאב בעל מגבלה, עטיה הבין בדיוק את הלך הרוח הזה, וזו גם הסיבה לנתינה הגדולה ולהשקעה בכל עובד ועובד כדי שיוכל לתרום בצורה אופטימלית ולמצות את יכולותיו, תוך פרנסה בכבוד.

ולמה בכותרת הפוסט הזה הזכרתי "אהבה פי שלושה"? כי כשקונים ב"אנד ג'וי" מרוויחים שלוש פעמים- גם מוצר איכותי ומושקע, גם נתינה חברתית וגם- וזה השוס של המקום- מארזים מיוחדים שנושאים מסרים רבים, שגם כשתכולתם מסתיימת , נשארת המתנה עצמה ונשאר המסר.  בין 1200 הפריטים הקיימים, שכמובן אני יכולה להזכיר מעט , יש סדרות שלמות לפי נושאים, כולל מוצרים שמיוצרים במיוחד עבור המקום. כך למשל יש שיתוף פעולה עם שוקולד "קרינה" היוקרתי, למארזים מחממי לב (ולשון), ובקבוקי יין עם תוויות מיוחדות (ואפשר לראות בתמונה למשל את בקבוק יין "הר" של יקב תבור שנושא כיתוב חברתי של "בקבוק יין זה הינו ביטוי של נתינה וקבלת האחר", או בקבוק "אדמה" שנושא שורות משיר של אריק איינשטיין).

עוד סדרות שהתרשמתי מהן בביקורי-

"משנים לטובה" – מארזים שניתן להכניס בהם מה שרוצים (כמו כל המארזים המעוצבים בחנות) ושכוללים מסרים על שינוי חברתי, "שחור לבן" – סידרת מארזים שמראה לנו את הניגודים בחברה- חילונים ודתיים, בהירי עור וכהי עור, מכל מוצא ומכל צורה, כשאין צורך לבטל את הניגודים, רק להכיר שהם חסרי משמעות לחברה מגובשת, "מעגלים של אור" – סידרה מרהיבה של כלים בצורת נורה, שיכולים להכיל הרבה דברים מתוקים מבפנים, ומסר של חיבור מבחוץ- כשרק כשאנשים יתחברו הם יסגרו מעגל ויביאו אור, תיבות של "קסם החיים" עם תובנות על מציאת השפע בחיים עצמם, תיבות ה"למה" שגורמות לנו לחשוב על משמעות מעשינו ומה באמת חשוב לנו, מארז מדליק במיוחד ליינות בצורת עיתון שבו רק חדשות טובות כמו נחיתת חללית ממאדים על כדור הארץ, סגירת בתי החולים כי אין חולים, ירידת מחירי מעדני החלב ורכבת תחתית שעובדת במרץ, ועוד סידרה מקסימה של "חוקים טובים"- שגם אותם אפשר לראות בתמונות – חוקים לחיים מאושרים יותר, ועוד.

עוד מארז מרהיב מעוצב כמו מסך של מכשיר סלולרי על שלל האייקונים המוכרים עם המסרים של "תעזבו את הטלפון ותתחילו ליצור קשרים", ומארז מקסים לפסח, משחק מילים על ה"מצה" – קופסה למצות שעליה תפזורת ורשימת מילים חיוביות שצריך למצוא עליה כמו "סבלנות" , "אכפתיות", "סיפוק" ועוד.

וההתמקדות היא בהחלט לא רק בחגים- יש גם משלוחי פרחים מרהיבים (כשבתפקיד השליחים גם כן אנשים בעלי מוגבלויות), וחבילות לידה שמתאימות גם מאנשים פרטיים אחד לשני וגם כשמעסיק רוצה לפנק יולדת אצלו בעסק, והמשלוחים הם לכל הארץ, כולל אפשרות החלפה, כשכל הלוגיסטיקה על "אנד ג'וי".

הייחוד של שיטת העבודה של "אנד ג'וי" הפך את נדב עטיה גם למרצה מבוקש ומנטור, שמסביר איך משלבים "רווח, רווחה ורוח", והתוכנית היא לפתוח בחמש השנים הבאות סניפים ומרכזים נוספים כדי להגדיל את הפעילות, וכמובן להעסיק כמה שיותר בעלי מוגבלויות.

באתר של "אנד ג'וי" ניתן להתרשם מכל מה שיש למכירה, ויש גם מחשבון מיוחד שבעל עסק יכול להכניס את התקציב שלו ומיד לקבל הצעת מחיר על האפשרויות הפתוחות בפניו.

אז בפעם הבאה שאתם מחפשים מתנה ייחודית, שבאה עם לא אחד אלא שני ערכים מוספים, תמצאו אותה ללא ספק ב"אנד ג'וי".