ברש- כי אהבה זו אהבה.

בצירוף מקרים מצמרר עולה לאקרנים בשבוע הבא הסרט הישראלי  "ברש" . הסרט שעוסק בגדול בסיפור אהבה בין שתי נשים, מגיע למסכים בדיוק כשהעולם נרעש מאירועי הטבח באורלנדו.

סרטה הארוך הראשון של מיכל ויניק הוא למעשה סרט התבגרות, שכולל את כל האלמנטים – בית ספר, התנסויות שונות, כולל שליליות, מחלוקות עם ההורים, וגם אהבה ראשונה. הגיבורה היא נעמה ברש (סיוון נועם שמעון- אחותה של רונה לי), שחיה עם משפחתה בפריפריה ופחות מתעניינת בלימודים, ויותר בכל אמצעי הטשטוש והבריחה האפשריים- סיגריות, כדורים, סמים ואלכוהול. גם סקס בא בחשבון, בלי משמעות גדולה מדי.

היא חיה עם אחיה הקטן , עם אחותה ליאורה, ועם הוריה- אב די מנותק מהמציאות, גזען וגס, ואם לחוצה שחשה שהיא האחראית שדואגת.

ואז מגיעה דנה הרשקו (ג'ייד סקורי) – סוג של מדונה ב"סוזן סוזן", עם הבלונד והמשקפיים והתספורת המיוחדת, ובעיקר הניחוח התל אביבי (למרות שגם היא מגיעה לשם רק במוניות שירות), והופכת את עולמה של נעמה על פיו.

פתאום יש ענין, פתאום יש אקשן, ופתאום יש הרבה יותר סמים ואלכוהול וחגיגות בתל אביב במועדונים שנעמה אף פעם לא הכירה, ובעיקר, פתאום יש אהבה, כשהיא מגלה שיש לה רגשות לדנה, ו"דנה הרשקו מנשקת הכי טוב בעולם!" זו המסקנה שהיא מגיעה אליה.

הניגוד בין האושר שנעמה מוצאת ( ונראה על פניה אחרי ליל אהבה עם דנה) לעומת מה שמחכה לה בבית כשהוריה מגלים שאחותה ליאורה, שאמורה להיות בצבא, נעדרת , ואחר כך מסתבר שלא סתם נעדרת אלא בורחת לאהוב הערבי שלה בכפר קאסם, מה שמוביל את האב (דביר בנדק ) לחפש את "המפקד היהודי"  של תחנת המשטרה בכפר.

הסרט תזזיתי (לעיתים מזכיר את צורת הצילום של "המכשפה מבלייר"), גם הדיאלוגים בין הצעירות מהירים (בניגוד לצורת הדיבור של המבוגרים, שהיא איטית ומדודה יותר) אבל למרות הדיבור ה מהיר, יש הפסקות רבות של שתיקות והבעות פנים, שהופכות את הסרט כמעט לסגנון של סרט צרפתי קלאסי למשל.

מה שיפה בסרט הוא הטבעיות – בדיוק כמו שאנו רגילים לרומנים סטרייטים בסרטי התבגרות, כאן הרומן הוא חד מיני, אבל כל השאר אותו דבר, והחד מיניות היא בכלל לא הענין המרכזי, אלא רק פרט שולי.

הסרט מתוק, מהורהר, גורם לנו לחשוב על זווית הראייה של הנוער היום – מה הם רוצים, על מה הם חולמים, האם באמת הם כל כך שונים ממה שאנחנו היינו כשהיינו בגילם.

הסרט יוצא לאקרנים החל מה16 ליוני, שזה ממש אוטוטו.

ההפקה היא של "למה הפקות" והסרט מגיע לבתי הקולנוע אחרי שכבר הרבה פסטיבלים ברחבי העולם וזכה בפרסים בקטגוריות התסריט והמשחק (סיוון נועם שמעון ודביר בנדק) בפסטיבל חיפה 2015, ובפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל OUTVIEW  ביוון. הסרט נמכר להפצה במדינות רבות.

טריילר לסרט ניתן לראות כאן.