המוציא מלח מן ההימלאיה.

קחו את המנה הנחשבת ביותר בעולם, כזו של שף עטור כוכבי מישלן, והוציאו ממנה את המלח. מיד תרגישו כיצד הטעם כבר לא מעניין, האיזון לא תופס והמנה כבר לא טעימה. מלח, כמה ששמים אותו בכמות קטנה, כך הוא משפיע על הטעמים, ולא רק כממליח, אלא גם כמשפר טעמים (כך למשל בשוקולד הוא מהווה ניגוד למתיקות, ואם תשימו אותו על פרי כמו אננס תופתעו לגלות שהמלח רק עושה אותו מתוק יותר מכיוון שהוא מנטרל את המרירות של הפרי).

היום "מלח" הוא כמובן לא רק "מלח" אלא תבלין לכל דבר, בעל מגוון אפשרויות וניואנסים שיכולים להוריד או להרים מנה, בהתאם לשימוש נכון (או לא נכון).

"מלח הארץ" קיימת הרבה מלפני קום המדינה, ליתר דיוק, משנת 1922, כמעט מאה שנים של מגוון מוצרי מלח ייחודיים שמיועדים הן לתעשייה והן לצרכן הפרטי, בארץ ובחו"ל. המלחים של "מלח הארץ" מופקים בתהליכים טבעיים מבריכות אידוי בים האדום שמשמשות גם כשמורות טבע.

(בתמונה למעלה- המצרכים בהם השתמשתי למתכון שהכנתי עם שני סוגי מלח ההימלאיה. בתמונות בהמשך הפוסט- אופן ההכנה והתוצאה).

החידוש האחרון של "מלח הארץ" הוא "סידרת ההימלאיה"- שכוללת מלח בגבישים דקים, ומלח בגבישים גסים. שני סוגי המלח מגיעים ממרגלות הרי ההימלאיה, מבטן האדמה , מסלעי מלח עתיקים שמכילים שפע של מינרלים כמו סידן, אשלגן, מגנזיום, גופרית ועוד עשרות אלמנטים בכמויות זעירות הנחוצות לגוף האדם.

צבעם של הגבישים וורוד בהיר ועמוק , שמגיע מהברזל שיש בהם, ויש להם ארומה מיוחדת שמשדרגת כל מנה. היות והמלח נכרה מבטן האדמה, הוא גם לא חשוף לזיהומי הסביבה.

(בתמונה- מלח הימלאיה דק- לתוך הבצק שלי)

ההבדל בין שני סוגי המלח הוא כמובן דרגת הטחינה, כך שהגרגרים הגסים מתאימים לעיטור ולתיבול (ואין כמו לחם פריך עם נגיעות גבישי מלח גס שמפתיעים פה ושם), והדקים מתאימים כמובן לכל שימושי המלח כמו תיבול, בישול, זרייה וכל שימוש אחר.

אני הכנתי לחם כוסמין שבו השתמשתי בשני סוגי המלח- המלח הדק לתוך הבצק, והמלח הגס לעיטור וקרנאץ' בחלק הפריך החיצוני של הלחם.

(בתמונה למעלה- מלח גס לעיטור ולהפתעה מלוחה על הקראסט)

והנה הכלה!!!

 

סדרת ה"הימלאיה" מצטרפת לשאר מוצרי "מלח הארץ" כמו מלח ים גבישי במטחנה, תערובות מלח ים ותבלינים שונים במטחנה, תערובות שכוללות גם עשבי תיבול, מלח מועשר ביוד, מלח מופחת נתרן, "סלית"- המותג הוותיק, SALT N' EASY ו- Wonder Salt ומלחים מיוחדים כמו פתיתי מלח בטעמים, מלח אטלנטי ועוד.

מלחי ההימאליה נמכרים בצנצנת של 1 ק"ג עם מכסה וורוד.