העונה החדשה של התזמורת הקאמרית- עונג מוסיקלי.

(קרדיט לצילום- אייל הירש)

להתרווח על הכיסא, להביט אל התזמורת והנגנים, ואז האוזן קולטת את הצלילים הראשונים שלוקחים אותנו מהמציאות הישראלית הלחוצה, לעולם של פסגות מוסיקליות מכל הזרמים והסגנונות, בכלים שונים, במקצבים שונים ומתרבויות שונות, ופשוט לנדוד לעולמות אחרים ולתת לדמיון לנדוד.

 

עונת 2017/2018 היא העונה ה52 (!) של התזמורת הקאמרית הישראלית, שביחד עם המנהל המוסיקלי שלה אריאל צוקרמן, מביאה לנו תפריט ענק ועשיר של סוגי קונצרטים שונים (שלעיתים כוללים גם הרצאות או פעילויות שונות), כך שכל אחד יכול למצוא את מה שמענג אותו לשמוע.  הרשימה היא ארוכה, לא אתיש אתכם בפירוטים אבל הנה כמה נקודות עיקריות שאהבתי למצוא בתוכנית של השנה:

בספטמבר יתקיים קונצרט הפתיחה ברוח ישראלית עם "שיר השירים " מאת נעם שריף, בביצוע המאסטרו אריאל צוקרמן שגם ינצח וגם ינגן בעצמו. בהמשך העונה עוד זווית יהודית ב"תפילה לדוד" בדצמבר, קולות של צ'לו וקונטרה טנור בשירי תפילה, שירה עברית וברוק, עם דוד דאור המוכשר, והרצאה של אירנה פרידלנד (שתרצה גם בנושאים נוספים בתאריכים אחרים).

 

במסגרת הבינלאומית יש מגוון רחב כמו פסטיבל טאלין תל אביב בניצוח המאסטרו אנדרס מוסטנן, ביחד עם המקהלה האסטונית Voces Musicales , אמנים בינלאומיים כמו הצ'לן לסלו פנייו שמגיע מהונגריה אחרי שזכה בתחרות היוקרתית ע"ש פבלו קזלס, מצ'כיה- הפסנתרן לוקס וונדרצ'ק, מאוסטריה הכנר בנימין שמידט ועוד רבים וטובים, לצד אמנים ישראלים, כשכבר הזכרנו את דוד דאור, ובנוסף אמנים כמו ששי קשת, דניס סדוב ועוד רבים וטובים.

 

חגיגה לטינית מיוחדת תהיה כשהתזמורת תחגוג את יום ההולדת ה130 של המלחין וילה לובוס, בשיתוף שגרירות ברזיל, שתכלול שירים ברזילאיים פופולאריים ובסוף הפתעה מיוחדת- הופעה של להקת קפוארה במבואה של המוזיאון, לחוויה ברזילאית אותנטית.

ואם אנחנו בדרום אמריקה- יש כמובן גם את מולדת הטנגו- ארגנטינה,  ולכבוד יום העצמאות של ארגנטינה, יתקיים קונצרט בניצוחה של ג'יזל בן דור, שיכלול יצירות מופת ואחר כך מילונגה- הרקדת טנגו בלובי .

 

גם הקלאסיקות לא נשכחות, וכך יעלו ביצועים של "דון ג'ובני" של מוצרט, יצירות של באך ובטהובן במסגרת חגיגות 100 שנים להולדתו של לאונרד ברנשטיין, קונצרט שמוקדש כולו לרוסיה, כמחווה לחברי מקהלת הצבא האדום שניספו בהתרסקות מטוס בשנה שעברה, ביצירות קלאסיות משולבות עם שירי עם רוסיים בעיבודים לתזמורת קאמרית וזמר באס, כולל משתתפים מהמקהלה הישראלית ע"ש גארי ברטיני ומשתתפים נוספים, ערב מוסיקה בלאדינו , וערב מיוחד בסמוך ליום השואה שבו תבוצע האופרה של ויקטור אולמן לליברית מאת פטר קיין, שנכתבה במחנה ריכוז והיא עוצמתית במיוחד.

 

גם את הדור הצעיר לא שוכחים במבחר של מופעים שמותאמים עבורם במיוחד כמו "איה פלוטו"- קונצרט תאטרלי מקורי על פי הספר של לאה גולדברג, סיפורו של הילד מוצרט, בהובלה של השחקנית ניצה שאול, האגדה הקסומה על הפעמונים, ועוד ועוד.

 

החוויה לא מתחילה ומסתיימת בקונצרט עצמו, ובקונצרטים הקלאסיים כלולים בכרטיס גם הרצאות, סיורים, הרקדות ומפגשי אמן לפני הקונצרטים שגם מתחילים בשעות מוקדמות כמו שבע או שמונה בערב, כדי שהקהל יוכל להנות מחוויה מקיפה ככל האפשר. לאחר הקונצרט ניתן להמשיך את הערב במסעדת "פאסטל" שם אפשר יהיה להפגש עם המנהל המוסיקלי  אריאל צוקרמן לכוס יין ושיחה, יחד עם האמנים האורחים, המנצחים והנגנים.

 

כל מה שנשאר הוא לעיין ברשימה הארוכה מאד של הופעות וקונצרטים, לבחור מה שאהוב עלינו , וליהנות.