התיק המדליק של EXPLORE.

כשאני הייתי תלמידה, וזה היה לפני די הרבה שנים, לא היתה מודעות לתיקי בית ספר. כלומר, היו תיקים, אם הישנים יותר, עשויים מעור ובמבנה מרובע שסוחבים ביד אחת, (כן, זו אני בתמונה…) או כל מני תיקים שהיינו ממלאים בהרבה יותר מדי דברים (אטלס, תנ"ך מלא, קלמרי עץ) ואיכשהו סוחבים על הגב לבית הספר, הרבה פעמים ברצועה אחת כי זה היה יותר "קול" או בשפה של אז "מדליק" למרות שהכאב בכתף היה נוראי.

עברו השנים, גדלה המודעות לבריאות התלמידים ולמשקל שהם סוחבים, נחקקו חוקים שמגבילים את המשקל, ועדיין ילדים צריכים לשים הרבה דברים בתיקים, ולא לפגוע בגב שלהם תוך כדי.

כשהבן שלי היה תלמיד, כבר היו תיקי ה"טרולי" שגרמו לכל הילדים להראות כאילו הם צוות אוויר של מטוס, אבל לפחות המשקל ירד להם מהכתפיים.

בשנים הבאות חלה התפתחות גדולה בתיקי בית הספר, ונכנסו שכלולים גדולים כל שנה.

ואז הגענו ל2016, ולחברה הידועה "מודן" שמפורסמת באיכות התיקים שלה, ובעיקר למותג EXPLORE, שהוא המותג הנמכר בישראל, שהחל כתיקים לטיולי שטח וטיפוס הרים ועבר לתיקים עבור תלמידים-  מגיל היסודי ועד לתיכוניסטים וסטודנטים.

קיבלתי להתנסות את תיק "אקספלור" בדגם "2 in 1" – תיק שמורכב משני תיקים שקל לחבר ולהפריד כך שניתן להשתמש בתיק או כאחד גדול, או כאחד קטן יותר (בשני גדלים) לפי הצורך. אני אמנם לא בבית ספר, אבל אני מאמצת את התיק לטיולים שבהם בהתחלה צריך הרבה ציוד, ואז כשמגיעים לנקודת לינה, אפשר להשאיר חלק ולקחת פחות בתיק קטן יותר.

בתמונות ניתן לראות את הכיסים הרבים והתאים שמאפשרים חלוקה נוחה של כל מה שצריך, כולל כמובן חלקים קטנים שמהווים מעין "ארנק" בתוך התיק, לכל הפיצ'יפקס הקטנים שנעלמים כל רגע.

כשנגעתי בתיק הרגשתי את איכות של הבד ואכן מדובר בבדים באיכות גבוהה, ששורדים את כל מה שילדים מעבירים אותם, וזה אתגר לא פשוט, קווי העיצוב צעירים ותוססים ויש כמאה דגמים חדשים לכל הגילאים כשכל דגם ייחודי ומותאם לצורך ולסגנון האישי (וכמובן לרמת המחירים).

הדבר הראשון ששמים אליו לב הוא כמובן העיצוב- ויש דגמים מכל הסוגים- רטרו, כתוביות, פסים, ניאון למי שרוצה למצוא את התיק שלו ממש מרחוק, גרפיטי, לבבות, גאומטריה ועוד.

אבל חוץ מהיופי איזה עוד פטנטים ייחודיים יש לסידרת ה"אקספלור"? קודם כל, תא מיוחד לקלמר, כדי שאפשר יהיה למצוא אותו במהירות לשעת הצורך בלי שהוא יתפוס מקום בתא גדול יותר. ומה עם הטרולי? גם את זה יש – בדגם ה"אקפלור טרולי" שהמערכות שלו הן כמו של מזוודות שעוברות טלטלת טיסה- הטרולי הוא טלסקופי מאלומיניום תעופתי חזק וקל, הגלגלים הם מסיליקון ויש להם רמת שחיקה נמוכה, ובתוך הכל סיבים שכאמור שייכים למזוודות שצריכות לסבול הרבה.

ואיזה עוד אתגרים התיקים צריכים לעמוד בהם? קודם כל משקל התיק עצמו, כי אנחנו לא רוצים שהתיק יוסיף משקל למה שעוד צריך להוסיף, ופה מדובר בתיקים קלילים . והזכרנו קודם את הבד, חלק מהאיכות שלו היא בכך שהוא עמיד בפני שחיקה, כך שהתיק תמיד נראה טוב (מה שאומר שאפשר לשמור אותו מילד לילד למשל בלי שהקטן יותר ייעלב.), וכמובן דוחי כתמים ואפשר לכבס במים קרים בכביסת יד, הרוכסנים שבדרך כלל מהווים נקודת חולשה בתיקים, כי מה לעשות שילדים הם לא עם עדין במיוחד כשזה מגיע לתיקים, וכאן מדובר ברוכסנים איכותיים שמחזיקים מעמד גם את הילד חסר הסבלנות ביותר, וכמובן שאם משהו נשפך על התיק, הוא פשוט מחליק מהתיק ולא נספג או חודר פנימה, מצוין לימי גשם או להתהפכות בקבוק השתיה של הילד. התכונה הזו מושגת בעזרת שלושה תהליכי ציפוי לדחיית מים.

(בתמונה למעלה- חלוקת התיק לשניים, בתמונה למטה- שני התיקים המחולקים משני הצדדים).

ומה עם התיאום? לכל התיקים יש קלמרים תואמים במגוון צורות ומספרי תאים.

כמובן של"מודן" יש עוד המון סוגי תיקים, כשגולת הכותרת היא התיק האורטופדי שמביא איתו הרבה פטנטים ייחודיים כמו ה TRIPLE SPRING SYSTEM, התיק הקל בישראל שמחביא במערכת הגב שלו קפיצים ששומרים על גב הילד גם אם הילד רץ עם התיק על כתפיו או מקפץ. הקפיצים בולמים חלק מהמכות.  ושאלתם מה משקל התיקים? תיק בית ספר יסודי למשל שוקל כ920 גרם, זה הכל.

בסידרת ה"טריפל" מעבר לקפיצים יש גב אורטופדי שמתאים למבנה הגב של הילדים, ויש לו אנטומיה תלת מימדית כולל כרית בגב התחתון, שבדרך כלל מהווה נקודה בעייתית בסחיבת תיק, וכך העומס נחלק ושום נקודה בגב לא כואבת. ההקפדה על הבריאות ממשיכה בספוג לבלימת זעזועים, מעטפת שמונעת הזעה, וכתפיות רחבות שמונעות "חיתוך" בכתפיים.

כמו ב"אקספלור" גם כאן התיקים אטומים ודוחי מים.

בתחילת הפוסט הזכרתי את ה"שניים באחד" בגירסת ה"אקספלור" שהוא בעצם תיק שנחלק לשני תיקים, והנה יש גם טרולי כזה, בסדרת "|2 in 1" של טרולי מודן- שבו ניתן לנתק את תיק הטרולי מהתיק השני, ולהשתמש בהתאם, וגירסת האקסטרים של זה הוא תיק ה SMART TROLLEY, שבו כבר יש שלוש אופציות- היות ואפשר לנתק לגמרי את מערכת הגלגלים מהתיק עצמו, כך שאפשר להשתמש בתיק בשלוש דרכים- כטרולי לגרירה, כתיק עם טרולי ששמים על הגב, וכתיק רגיל ללא טרולי בכלל.  ידית הנשיאה היא כפולה כך שגם לילדים קטנים קל למשוך.

והיות וילדים נוטים לבחור תיק קודם כל לפי המראה, אז "מודן" מביאה מגוון עיצובים מעולמם של הילדים כמו גיבורי אנימציה כדוגמת צבי הנינג'ה או הפאואר ריינג'רס, לצד תיקי ספורט בנושאי כדורגל וכדורסל לחובבי הפעילות, ויש גם את התיקים השמחים עם הלבבות , פרחים, הלו קיטי ועוד.

אז אולי נדמה שרק החל אוגוסט, אבל צ'יק צ'ק כבר שנת הלימודים וזה בדיוק הזמן להצטייד בתיק שהכי נוח לילדים, והכי בריא להורים.