לשמח לבב אנוש כבר 170 שנה!

יין נמצא איתנו מאז ומתמיד, מלווה את חיינו באספקטים דתיים או חברתיים, קולינריים או אישיים, תמיד שם.

הרמת כוסית היא טקס בכל חברה כמעט, אם מדובר ב"לחיים" או ב"צ'ין צ'ין".

בתרבות הישראלית המודרנית יין מלווה ארוחות חגיגיות, ערבים רומנטים וכמובן ערבי שבת ומוצאי שבת בקידוש ובהבדלה, וכמובן מככב בחגי ישראל, אם במצוות "עד דלא ידע" בפורים או בארבעת הכוסות של פסח.

חלפו הימים שבהם הסתפקנו ביין קידוש זול  מטורף במתיקותו, או מה שמכונה בסלנג הישראלי "יין פטישים", והישראלי היום בוחר בקפידה את היין שלו, שיהיה איכותי, מיקבים שיודעים את העבודה ושיתאים לאירוע או למנה שמשוייכים אליו.

תעשיית היין הישראלית פורחת, ויש מבחר גדול של יקבים, ייקבי בוטיק או יקבים גדולים, שבהם ניתן לטעום סוגי יין שונים, חלקם עטורי פרסים, בטווח מחירים גדול.

אחד היקבים הוותיקים והאיכותיים ביותר בארץ הוא יקב "1848" ששמו מעיד על שנת היווסדו, לפני 170 שנה, מאה שנים לפני קום מדינת ישראל, כשהיישוב היהודי התחדש בירושלים. באותה תקופה יצחק גלינא-שור פתח את היקב הראשון בארץ ישראל, בצמוד לכותל המערבי, מקום סימלי ביותר. היינות שנמכרו מדלת לדלת הפכו ללהיט ומכאן ועד לשגשוג והתפתחות הדרך היתה קצרה (או ארוכה- אורך של שמונה דורות).

הכרמים של היקב מתפרשים בכל הארץ, רמת הגולן, הגליל והרי יהודה. המסורת ארוכת השנים והנסיון משתלבים עם טכנולוגיות הייצור המתקדמות ביותר ועם הצוות המקצועי ביותר של ייננים בין לאומיים, אגרונומים וכורמים.

הדור השני ב1870 היתה רוזה למשפחת גלינא-שור, שהקימה את הקמעונאות ובר היין הראשונים בארץ ישראל. באותה תקופה היינות שילבו טעמי פירות ויישון תומך לקבלת יינות מרשימים ונגישים. דוגמאות – הרוזה היבש , מרלו משובח ברמזי פירות אדומים ועץ אלון, וקברנה סוביניון בעל הגוף המלא והסיומת הארוכה.

1890 –  הדור השלישי, האחרון בייצור יין בתוך חומות העיר העתיקה, והיקב הועתק לשכונת בית ישראל בירושלים.

עשרים שנה קדימה, ל1910 ולדור הרביעי שמתמודד עם התמורות בעולם – שתי מלחמות עולם, חוקי יובש, משטר מוסלמי שאסר על מכירת אלכוהול ועוד. הסדרות שמיוצרות בדור זה התפרסמו בעולם כמייצגים את ארץ ישראל בכבוד (כך לדוגמא השנין בלאן עם הרמזים הטרופיים, המרסלן הסגול – אטום והמלבק ברמזים מתוקים וחריפים.

הדור החמישי ב1930 ועדיין המדינה רחוקה מלקום, אבל הדור החמישי כבר מעביר את היין להפצה בבקבוקים במקום במיכלים והיינות מקבלים שמות.

1950 המדינה כבר קמה אך עדיין אין תרבות שתיית יין בישראל. היקב עובר למיכון במקום עבודה ידנית והסידרה של דור זה – סידרה 6 (וכאן יש ספויילר) חוזרת ובגדול שבעים שנה מאוחר יותר.

שנות השבעים מגיעות, הדור השביעי כבר כולו טכנולוגיות יין כמקובל בעולם, עם פיתוח יינות זניים, דו זניים ורב זניים, והתוצאה- הערכה ופרסים רבים בעולם כולו.

שנת 2000 , מחליפים קידומת והדור השמיני הוא דור הפרימיום  ממגוון זנים ממיטב חלקות הכרמים. התוצאה היא יינות יוקרתיים ומורכבים  מחלקות מובחרות עם טרואר ייחודי.

והקרם דה לה קרם – יינות ה"ספיישל רזרב" – יין הדגל של יקב 1848 , נבחר מבין הטובים ביותר ביקב, כשבכל שנה משתנים מספר הבקבוקים וההרכב כדי שהיוקרה והאיכות המקסימליים ישארו תמיד.

זוכרים שהבטחתי ספויילר לגבי דור 6?

החידוש החדש ביותר של יקב 1848 – קונספט יין שמתאים לאירוע של הצרכן- SPECIAL OCCASION, כי איזה עוד מאורע חגיגי יכול להיות גדול יותר מ70 שנים למדינה ו170 ליקב 1848?

הסידרה החגיגית כוללת בלנדים מיוחדים לכל אירוע-

PARTY TIME – יין למסיבות

FAMILY EVENTS – יין לאירוע משפחתי (ומישהו הזכיר שפסח ממש בפתח?)

FOR TWO – יין באווירה רומנטית, הולך עם אור נרות, שוקולד ואם אפשר גם טבעת….

ובקרוב- MOMENTS OF SUCCESS – לכל הצלחה!

"פארטי טיים" הוא חזק, צבעו ארגמן עז והוא בולט, בדיוק כמו כוכבי המסיבה. מצויין לימי הולדת וגם כמתנה להביא לאירוע .

"פמילי איוונט" לוקח בחשבון את הדורות השונים במפגש משפחתי, כמו גם לאנינים ולמביני ענין.

"פור טו" תואם בטעמיו את האווירה – הגוון הסגול העמוק, הטעמים פרחוניים והסיומת המלטפת מזכירים שקיעה , חוף ים והרבה רגש.

ובקרוב כאמור הבלנד החגיגי במיוחד של "מומנטס אוף סקסס"

קיבלתי לטעימה את "פמילי איבנט" שהוא קברנה שירז 2014. המחשבה שלי עם הטעימה היתה "אני לא מביאה את זה למשפחה, אני שומרת את זה לעצמי!". מדובר ביין יבש שיושן בחבית 16 חודשים, שענביו הגיעו מאזור כפר תבור בגליל התחתון (השיראז) ומהרי ירושלים הגבוהים (קברנה הסוביניון). היין השתלב מבחינתי מצוין עם ארוחת ערב של בשר ופחמימות, כך שהוא נפלא לאירועים כמו ליל הסדר או ארוחות חג שונות אחרות.

 

היין השני שטעמתי היה "פארטי טיים סירה ארגמן" – 2014.

מדובר ביין חזק ועז גם בצבעו וגם בטעמיו. גם הוא התיישן 16 חודשים כשענבי הסירה והארגמן מגיעים מאזור כפר תבור. אפשר היה להבחין בטעמי תבלינים, מה שלטעמי הולך מצוין עם אוכל של מסיבות, קרי אוכל אצבעות שמבוסס על גבינות, ממרחים ותיבולים שונים.

ומה עם מי שצריך לנהוג או מתחת לגיל המותר לשתיה ? בליל הסדר מצווים לשתות ארבע כוסות, לא כולם מסוגלים לשתות כמות זו של יין, וגם הילדים בוודאי ובוודאי שצריכים משקה לא אלכוהולי וכאן נכנס לתמונה "תירוש מופחת קלוריות של יקבי ZION".

מיצים בדרך כלל שופעים קלוריות, ונוטים לשתות מהם הרבה מאחר ואינם אלכוהוליים. מיץ ענבים פשוט גם אינו כל כך טעים או איכותי , בטח שלא לנסיבות חגיגיות. תירוש הוא הפתרון הטוב ביותר למשקה נטול אלכוהול שגם עונה על הדרישות ההלכתיות מבחינת ברכות, ואם יש תירוש מופחת קלוריות, עוד יותר טוב!.

ביקבי ZION הצליחו לייצר תירוש מענבים מובחרים שהגיעו להבשלה עם רמת סוכר נמוכה. הדבר הושג באמצעות טכנולוגיות מתקדמות כך שמקבלים תירוש טבעי, עם שפע של טעם והרבה פחות קלוריות ( משהו כמו שליש מאשר אצל המתחרים).

התירוש הוא טבעי, טעים וללא תוספות, מתאים לילדים ולמבוגרים.

יינות "1848" והתירוש של יקב ZION מומלצים לחג הפסח ולכל השנה!