מה באמת עושים עם ג'ני?

שתי שחקניות שגילן המצטבר מעל 170 משתוללות על הבמה בתאטרון הלאומי "הבימה" . ולא סתם משתוללות- חוגגות את החיים.

אבל נתחיל מההתחלה. "מה עושים עם ג'ני" – קומדיה שמוצגת על קרשי תאטרון "הבימה".  גיבורת העלילה היא ג'ני איטון (ליא קניג) – אלמנה בשנות השבעים לחייה, שבניגוד לציפיות כל הסביבה, במקום לשבת ולסרוג לנכדים, או להתלונן על מחלות, עסוקה במהפך – היא מציירת עירום, שותה שמפניה, ועורכת ג'ם סשן של ראפ עם שני אמנים צעירים ורעשניים, וכל זה תוך החזקת מאהב "צעיר" בן שמונים.

(התמונות באדיבות "הבימה")

כל זה לא ממש מוצא חן בעיני בנותיה- אלן הגרושה (מאיה מעוז) ושרלוט הצעירה ההריונית מאד (ריקי בליך) שבאות לנסות ולהגיד לה שהיא צריכה "לנהוג על פי גילה".  לחגיגה מצטרפת אודורה- הגיסה של ג'ני- אלמנת אחיה (דבורה קידר לסרוגין עם פלורנס בלוך) ששייכת לזן ה"פולניות" ש"חולה, גוססת, גוססת ,אלמנה" וכשהיא לא עסוקה בפירוט כל מחלותיה ומיחושיה, היא נהנית לחוד חידות בסגנון "תנחשי מי מת"? והיא מנסה להבין מה באמת עובר על ג'ני.

במהלך ההצגה שבה נכחתי הקהל מחא כפיים בהתלהבות לנוכח האנרגיות הרבות של קניג, כשהיא מבצעת תרגילי התעמלות מהירים מול הטלוויזיה, רוקדת עם ראפרים, שרה גוספל או הופכת לסטדאפיסטית בהצגה בתוך הצגה (ואתם יודעים מה ההבדל בין זקן לבין בטריה? לבטריה יש גם צד חיובי!).

שתי נשים מבוגרות שישבו מאחורי אמרו בסיום ההצגה ש"צחקתי אבל גם בכיתי מרוב שהכל נכון"- התפיסה של הצעירים שהעולם שייך רק להם ושהמבוגרים יכולים "לשבת על קייאק ולהפליג למותם", או חוששים שהמבוגרים "עושים להם בושות" כי הם מעיזים לרצות לחיות, להנות ושומו שמיים אפילו לאהוב ולחשוק מחדש. (או כמו שג'ני אומרת לבנותיה לשאלה "איך את יכולה להחזיק מאהב אחרי כל כך הרבה שנים עם אבא"? – "אבא שלכן מת- הוא (המאהב) חי!". )

עוד בהצגה וולטר, שהוא החבר של אלן וגם גרונטולוג, שמגיע כדי "ללמד את ג'ני על בעיות הזיקנה" אבל בפועל מבין מה שאלן ואחותה לא מבינות- שזה שאתה זקן בשנים לא אומר שאתה זקן בנפש, ולמעשה, אתה יכול להיות בכל גיל וחסר גיל.

המחזה הוא של דונלד ר. ווילד והתרגום של שמוליק לוי, וההצגה מומלצת מאד – הן למבוגרים, שמבינים בדיוק מה עובר על ג'ני, וצעירים שצריכים להבין.