מוטרפים מאהבה- כי עזה כמוות.

המחזה "מוטרפים מאהבה" נקרא באנגלית FOOL FOR LOVE  ואחרי צפייה בו בתאטרון הבימה, קשה לי להחליט אם יש יותר טיפשות או יותר טירוף, כנראה קצת משניהם.

המחזה, של השחקן והמחזאי זוכה הפוליצר סם שפרד, מספר על זוג שהתאהב בתיכון, אבל חמש עשרה שנים אחר כך הכל אחרת- הבחור – אדי (בגילומו של גיל פרנק שמחליף עד ספטמבר את אנחל בונני) הוא אלכוהוליסט בוגדני שנעלם לתקופות ארוכות ואז צץ כאילו כלום, הבחורה- מאי (ליאת אקטע) לא סגורה על עצמה אם היא רוצה בו או לא, ובנתיים חיה במוטל קטן ועובדת כטבחית, וכשאדי שוב חוזר, בפעם המליון, ומבטיח שהפעם זה אחרת, הדילמה צצה במלוא עוזה- האם להאמין לו או להשאר עם הדייט החדש וטוב הלב (עודד אהרליך) שמוצא את עצמו מרותק לסיפור אפל .

על כל העלילה מנצח הסבא- פולי רשף בתור מספר שלא ממש נכנס לתוך ההצגה אלא משמש מעין קול של המחשבות של הדמויות, עד שמתגלה הסוד האפל, איך אדי ומיי באמת קשורים ומה הקשר אליו.

במשך שעה וחצי של הצגה, כל הרגשות האפשריים צפים- המשיכה המטורפת, האהבה שאי אפשר לכבות במחי החלטה, המאבק בין הלב והשכל, נדמה שמיי כאילו מכורה לאדי, למרות תופעות הלוואי שכוללות סבל ובדידות, מבחינתה הגמילה פשוט בלתי אפשרית (למרות שהיא מציינת ש"היא בגמילה" כשהיא מסרבת לכוסית אלכוהול, אבל דקה אחר כך מוזגת לעצמה מלוא הכוס ולוגמת הכל).

המחזה הוצג באולם "ברטונוב"  שהוא אולם שבו אין במה, והקהל יושב במרחק קצר מאד מהמחזה וממש נכנס לעלילה ונמצא ב"חדר" עם הדמויות. הדבר בא לידי ביטוי במיוחד כשאדי מתאמן בלאסו שמתעופף ממש מעל ראשי הצופים בשורות הראשונות.

בתוך המתח והסערה של ההצגה יש מעט הפוגות קומיות ציניות, בעיקר מצידו של פרנק שמכניס את האישיות שלו , שלמדנו להכיר גם בתפקידים אחרים ושונים לגמרי, סוג של חוט מחבר שמכניס אופי מיוחד להצגה.

ברקע יש דמויות נוספות כמו "המאהבת העשירה" שלא נראית אבל מוצגת כאילו שהיא בחוץ , מפחידה את האנשים שבחדר, באמצעות תאורה וסאונד.

הנוסח העברי והבימוי הם של נועם שמואל.

המחזה עובד לסרט ב1985 בכיכובם של סם שפרד עצמו, וקים ביסינג'ר ובבימויו של רוברט אלטמן.