מילון התאבון- לילדים בריאים ושבעים!

יעל חן רביע, תזונאית קלינית לילדים   מכירה היטב את הדואליות שביחס הילדים לתזונה. מצד אחד- המון אוכל, בכל מקום, בצד הרבה פחות פעילות גופנית. אם פעם היינו חוזרים מבית הספר , זורקים את התיק ורצים למטה לשחק תופסת בין בניני המגורים, היום הפעולה הפיזית היחידה שהרבה ילדים עושים לאורך שעות היא ישיבה, מקסימום הפעלת האצבעות המקלידות .

מצד שני- האידאל הוא להיות רזה, (כן, בעיקר בלשון נקבה)- ילדים ובעיקר ילדות שואפים להראות כמו ה"דוגמגישות" כוכבות ערוצי הילדים. היום כולן רזות, חטובות ובעיקר "מפורסמות" וזו השאיפה האולטימטיבית.

בין שני הקטבים הללו נמצאים הילדים, שמוקפים גם בשפע אדיר של מזון בעל ערך קלורי גבוה וערך תזונתי נמוך עד לא קיים, שמנשנשים סתם כי משעמם , או כי יש או כי מול הטלוויזיה, או אפילו כי זה הגיע עם מתנה קטנה ברשת מזון מהיר. למעשה הסיבה העיקרית לאכילה – הרעב, קצת נשכחה.

(בתמונות לאורך הפוסט- דוגמאות לפעילויות השונות ב"מילון התאבון")

יעל חן – רביע מטפלת בעיקר בהשמנת ילדים ואכילה בררנית, ועכשיו פיתחה בשיתוף עם פסיכולוגית התפתחותית ומפתחת תכנים חינוכיים את "המילון לתאבון".

מדובר בחוברת מפוארת, שכוללת פעילויות שילדים יכולים לעשות לבד (תלוי בגילם) או בשיתוף עם ההורים (והאמת, גם ההורים יכולים ללמוד הרבה משיטת המחשבה בחוברת), ותוך כדי כך ללמוד על תזונה נכונה, וכיצד ליישם אותה. כך למשל יש דפי מעקב אחרי הארוחות השונות, מה כלול בהן וכמה מים שותים, התחושות שנגרמות בעקבות אכילה או אי אכילה- מ"רעב מאד מאד" ועד "מפוצץ", למה לא כדאי לדלג על ארוחות, מה חשיבות ארוחת הבוקר , כלים לניתוח תחושת הרעב- אמיתית או "מזוייפת", כמות הירקות הרצויה ביום, באיזה מצב כדאי לאכול (רמז- זה כולל שולחן ותשומת לב מלאה לאוכל ולא איפשהו מול הטלוויזיה), איך מאבחנים "חשקים" ואיך מונעים מהם לשלוט עלינו, ועוד.

הפעילויות מגיעות הן בצורת חידות כמו מבוך, מציאת הבדלים, עריכת רשימות, כתב חידה  וכדומה, וגם בפעילויות עם כל המשפחה בשעת האכילה כמו אכילה סימולטנית כמשחק, בירור עם ההורים האם גם הם אוכלים מסיבות שאינן רעב, כמו מול המחשב או כשיש תוכנית אוכל, מחקר משפחתי שבו בודקים מי אוכל הכי מהיר ומי הכי לאט ובאיזה גודל נגיסות, משחק זיכרון וכמובן המגנט שעוזר לזכור הכל.

המסר ב"מילון התאבון" הוא לא שאסור לאכול "דברים משמינים" כי "אסור להיות שמן" אלא מסרים חיוביים על תזונה בריאה  והקניית הרגלים בריאים, כי ילד בעל עודף שומן היום, סביר מאד שיהפוך גם למבוגר כזה, עם הרגלים רעים וקושי לשנות .

"מילון התאבון" מיועד לילדים, להורים, לדיאטנים ומטפלים בתחום האכילה הנכונה לילדים, כשהגילאים המומלצים הם גן חובה ובית הספר היסודי (5-10 שנים).

החוברת מומלצת על ידי מכון אדלר, ובהמשך תהיה גם פעילות "מועדון מילון התאבון" שתכלול הדרכות להורים ופעילויות חוויתיות לכל המשפחה בכל רחבי הארץ.