"נציל את העולם אחרי השנ"ץ" – יום השינה הבינלאומי

1

"שלאף שטונדה", "סיאסטה" או "שנ"צ"- הפסקת הנמנום המסורתית, שאף גובתה בעבר בחוקי שקט בין שתיים לארבע, כבר פחות מתקיימת בעולם התזזיתי של היום. הדבר הראשון שאנו מקצצים הוא שעות השינה, והביטוי "ננוח כבר בקבר" כבר לא שייך לסבתות מעדות מסוימות אלא הפך למוטו של האדם המודרני שלא מפסיק להתרוצץ – בין הבית, הילדים, העבודה, חיי החברה וכל הרעש הסביבתי.

אם היו מציעים לנו כדור פלא שמסוגל לתת לנו יתרונות בריאותיים כמו ויסות משקל אופטימלי, הפחתת הסיכוי ליתר לחץ דם, מחלות לב, סכרת, שבץ ועוד, חיזוק מערכת החיסון, מצב רוח טוב, אנרגיה ורוגע נפשי, ובריאות טובה לכל גיל, האם לא היינו רצים להשיג את הכדור הזה? כדור המאפשר לסטודנטים ותלמידים להיות מרוכזים יותר בלימודיהם, בעלי מקצוע אפקטיביים יותר בעבודתם, נהגים מרוכזים יותר בנהיגה, וילדים נינוחים יותר. מי היה מוותר על כדור כזה?

לא צריך ללכת רחוק- מדובר פשוט בשינה טובה ואיכותית. בין אם בנמנום של עשרים דקות באמצע היום (ומומלץ לא יותר, כדי לא להרוס את שנת הלילה) ובין אם בשנת לילה עמוקה עמוסת חלומות מתוקים, השינה היא צורך פיזי חיוני מאד, בדיוק כמו נשימה, אכילה ושתיה, וחוסר בשינה איכותית מזיק לנו מאד.

2

(בתמונות למעלה ולמטה- אבי ברססט בתוכניתם של אופירה וברקו, מספר על יתרונות השינה האיכותית)

4

למה בעצם אנחנו לא ישנים מספיק?  יש מגוון גדול של סיבות- ילדים שמעירים אותנו או מדאיגים אותנו וגורמים לנדודי שינה שלנו, יותר מדי שעות עבודה כשגם בשעות הפנויות אנחנו עדיין מחוברים למייל ולטלפון ולא מצליחים להשיג את הרוגע הדרוש להרדמות ושקיעה בשינה טובה, רצון לצאת לבלות כפיצוי על שעות העבודה הארוכות כי "מגיע לנו" כך שנותרות שעות מועטות זמינות לשינה, מסכים כמו טלוויזיה או טלפון שנמצאים בחדר השינה ואנו מתפתים "רק לרגע" להביט בהם במקום להירדם בשלווה, כשכבר הוכח שהאור של המסכים מפריע לגוף להכנס למצב שינה, וכמובן תנאי החדר- קר מדי, חם מדי, מחניק, שמיכות לא נוחות, כריות ומיטות שלא מותאמות לגוף וגורמות לאי שקט ולכאבים כך שמתעוררים יותר עייפים ממה שהלכנו לישון…

השבוע, ב21 למרץ, צוין "יום השינה העולמי" בו מכירים בחשיבות השינה לחיינו ומחפשים את הדרכים לשפרה להשפעה מקסימלית.

אבי ברססט, מנכ"ל "הולנדיה" ונציג אירגון השינה העולמי השיק את אירועי העלאת המודעות לחשיבות השינה שיימשכו עד סוף החודש.

אירועי "יום השינה הבינלאומי" נפתחו ביום שידורים מיוחד בסניף "הולנדיה" בהרצליה שם מוקמה תחנת שידור של "רדיו תל אביב" ולאורך כל היום שדרני התחנה שוחחו עם מומחי שינה על חשיבות שינה איכותית ואיך הם מצליחים להשיגה. גולת הכותרת היתה שידורם של השדרנים האהובים אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' שסיפרו על השינה הפרטית שלהם וקיבלו טיפים להם ולמאזינים על שינה איכותית ותרומתה לבריאות.

5

(בתמונה למעלה- קפסולת שינה המומלצת במקומות עבודה, לנמנום העובדים)

"שינה איכותית, נפש בריאה, עולם מאושר" היא המוטו של אבי ברססט המדגים בעצמו כיצד הקפדתו על שעות השינה הנחוצות בשילוב נמנום צהרים קצר הופכת אותו לאנרגטי, שמח ומלא חיים.

ברססט ידוע בפעילותו למען העלאת המודעות לשינה איכותית ואף הוציא לאור שלושה ספרים העוסקים בחשיבות השינה- "לילה טוב במתנה", "נאפ – סוד השינה המושלמת" ו"ילדים, עכשיו לישון!". הוא גם פועל להחדרת קפסולות שינה למקומות עבודה מכיוון ששינה של עשרים דקות יכולה להפוך עובד מנומנם לעובד עירני ופרודוקטיבי, ובסניפי "הולנדיה" – חברה המתמחה במערכות שינה מתקדמות, מציעים ללקוחות חליטות תה מיוחדות במקום קפה.

מדי שנה בחודש מרץ מובילה "הולנדיה" את אירועי יום השינה העולמי בשיתוף פעולה עם ארגון השינה העולמי, ומביאה לידיעת הציבור מחקרים ופרסומים רפואיים המוכיחים את יעילות השינה האיכותית ברמות הגופניות והנפשיות.

בהשקה זכה אבי ברססט בגביע "סופרברנד" – גוף המכתיר בכל מדינה מותגים על המצויינות בשוק המקומי. את הגביע מסר נציג "סופרברנד" ערן יסעור. ארגון "סופרברנד" פעיל ב70 מדינות בעולם ומ2009 גם בישראל והמותגים הזוכים נבחרים על ידי אנשי מקצוע ומחקר צרכנים.

3

אז על מה צריך להקפיד כדי להשיג שינה טובה?

  • שעות קבועות לשינה ויקיצה, רצוי מסונכרנות עם שעות האור והחושך הטבעיים.
  • לא לוותר על שעות שינה למרות פיתויי בילויים או "רק עוד פרק של הסידרה"
  • לא לעבור את ה40 דקות בשנת צהרים (ההמלצה היא עשרים דקות בלבד) כדי לא להרוס את מחזורי השינה והעירות.
  • להמנע מאלכוהול, עישון, ארוחות כבדות ומתובלות וספורט ממש לפני השינה.
  • לדאוג שהחדר יהיה מאוורר ושהטמפרטורה תהיה נעימה.
  • לזכור שחדר השינה איננו חדר טלוויזיה, חדר משחקים או חדר עבודה ולסלק ממנו כל מה שיכול להפריע לו מלמלא את תפקידו המקורי כחדר שינה.
  • לדאוג שכל הריהוט והמצעים עשויים ומעוצבים במדויק לתנוחות הגב השונות, לא שקועים, לא רכים מדי או קשים מדי, מחומרים איכותיים, ובעיצוב של מומחים, מזרן שאינו גורם להזעה, שמחזיק את יציבותו ולא שוקע, כריות תומכות ומאווררות בדגש על תמיכה בצוואר ובעמוד השדרה, ולהשתדל לחסום רעשים מבחוץ כגון תנועת רחוב ואנשים מבחוץ.

6

בעזרת שמירה על כללים פשוטים המביאים לשינה איכותית ניתן להתעורר בחיוך ובאנרגיות לכל היום.