נצרת של פאתינה.

בשנת 1888 נקנה "בית סיף" בנצרת , על שלל התקרות הגבוהות, המרחבים, והמרפסת הצופה אל הנוף המרהיב, וזה גם הבית שעשרות שנים אחר כך, אביה של פאתינה זועבי , ראש עיריית נצרת, היה מארח את התושבים. לפני שנים הציעה חברת "עמידר" לתושבים לרכוש בתים, ופאתינה ראתה בכך אות לשנות את עיסוקה כמורה, ולאחר שרכשה את הבית בעצמה, הפכה אותו למקום להגשמת חלום – אירוח בסגנון ערבי.

ומה עושים בבית של פאתינה? קודם כל מתפעלים מהציורים האותנטיים, הדלתות הרחבות, וחדר המורשת שיצרה פאתינה כדי להסביר לדור הצעיר מה היה פעם. יש שם כלים וציוד רב שכבר קשה למצוא, והסברים על כל פריט ופריט.

אחר כך מגיע גם החלק הקולינרי בו פאתינה מארחת ביד רחבה קבוצות (בתיאום מראש) לארוחה מפנקת ברוח ערבית אמיתית, עם מטעמים מעשה ידיה, ותוך כדי גם שומעים הסברים רבים על התרבות, הסביבה, נצרת עצמה והרבה סיפורים קטנים על חיי היומיום במקום.

ומי שרוצה לא רק לשבת סביב השולחנות הערוכים אלא גם להכין בעצמו, מוזמן לסדנת בישול ערבי כדי להתנסות ולקחת מתכונים הביתה.

אנחנו הוזמנו להתנסות בסדנת בישול ממולאים שכללה קישואים ועלי גפן. למדנו מנין משיגים את עלי הגפן (הסוד של פאתינה- פשוט להקפיא כשיש בעונה ולשמור לזמנים שבהם אי אפשר להשיג), איזה בשר לערבב עם האורז, כיצד לרפד את תחתית הסיר בעלים, ואיזה תיבול מתאים לתערובת האורז.

ראינו איך פאתינה מנקה היטב את הקישואים ומשאירה ממש שוליים דקים אבל מספיק מוצקים כדי לא להתפרק בבישול, והתוצאה רכה ומענגת.

עוד פעילות מיוחדת שאפשרית במקום היא צילומי חתן כלה, ובדף הפייסבוק של פאתינה ניתן לראות חוויות שונות מ"בית סיף".