פריקי ישראלי- בריאות וטעם

1

תזונה ים תיכונית היא בעלת שם בעולם כתזונה איכותית ובריאה, ואחד המרכיבים הבולטים שלה הוא הפריקי (או "פריקה") שלמעשה היה קיים באזור מתקופות עתיקות אבל זכה לעדנה בשנים האחרונות. מדובבר בחיטה שנקצרת לפני ההבשלה, כשהיא עדיין ירוקה ולכן יש בה יותר חלבונים, סיבים תזונתיים, וויטמינים ומינרלים יותר ממרבית הדגנים, לצד ערך גליקמי נמוך ומעט גלוטן, מה שמאפשר שובע לזמן ארוך.

הפריקי מתפקד בדיוק כמו בורגול או אורז וניתן לשלבו במנות רבות ומגוונות. המרקם הכדורי מוסיף נדבך של כיף בפה.

טעמו המעושן משתלב הן במנות חמות והן בסלטים קרים וכש"מדביקים אותו" הוא מצוין בקציצות.

2

קיבלתי להתנסות את "חיטת פריקי" הישראלית של "תבואות"- המגיעה עם הסימון הירוק, העשויה מ100% חיטה שנקצרה ירוקה ונקלתה טרם הבשלתה.

3

אני בחרתי במתכון של אלוהי המטבח השף חיים כהן. קצת שיניתי אבל הבסיס נשאר אותו דבר.

4

לשתי מנות שטפתי היטב כוס נדיבה של פריקי. יש מתכונים שדורשים השרייה, חיים טען שלא צריך אז הקשבתי לו. טיגנתי המון בצל קצוץ עד לשקיפות בשמן זית בכמות שכיסתה את תחתית הסיר. הוספתי את הפריקי ובחשתי עוד קצת כדי שייטגן. הוספתי כוס וחצי מים, קופסת שימורי עגבניות אורגניות קצוצות (שמגיעות עם קצת רוטב משלהן), ותבלינים- במקרה שלי מלח, פלפל וכמות נדיבה של "פילדלפיה". בעקרון זו תערובת לבשר אבל הריח שיכנע אותי.

5

בחשתי וחיכיתי לרתיחה. אחרי רתיחה כיסיתי את הסיר, הורדתי את האש לאש קטנה ובישלתי כעשרים וחמש דקות. טעמתי, החלטתי שצריך עוד חמש דקות בישול וזהו. אני מציעה לא להתקבע על הזמנים אלא לשים כל פעם קצת ולטעום. אחרי שסיימתי את הבישול השארתי אותו כבוי וסגור . זה לא שחיים אמר שצריך, אבל זה מה שאני עושה כשאני מבשלת אורז וחשבתי שלא יזיק, בעיקר כשרציתי גם לסיים לצפות בפרק מהעונה החדשה של MKR אוסטרליה.

6

פריקי בהחלט יצטרף לתפריט התוספות שלי, ואני מתכננת להשתמש בו גם בצורה מבושלת קרה במנות כמו טאבולה עם המון עשבים.

7

כשרות: פרווה, בהשגחת הרבנות הראשית לישראל, ובעלזץ – הבד"צ מחזיקי הדת בא"י

להשיג ברשתות השיווק, בתי הטבע ובחנויות מובחרות ברחבי הארץ.