קווסטומניה- בריחה דור 2.

מאז ששלדון, לנארד וחבריהם ביקרו בחדרי בריחה בפרקים של "המפץ הגדול"-  המדינה פורחת ומלאה בחדרים מחדרים שונים, לכל הגילאים, רמות הקושי ומיקומים.

אחד המתחמים הבולטים בתחום הוא ה"קווסטומניה" שממוקם בלב תל אביב, ומעלה את המושג "משחקים" לרמה אחרת לגמרי. במקום יש ארבעה חדרי בריחה  – "עליסה בארץ הפלאות", "אושן 5", "המרדף", "הכלא הרוסי". בכל אחד מהחדרים יש משימות שבהן צריך לחפש רמזים, לחשוב לוגית ובעיקר "מחוץ לקופסה", וכמובן עבודת צוות. למי שעוד לא היה בחדר בריחה (באמת למה?)- מדובר בחדר עם תפאורה וסיפור. זה יכול להיות מדען שנעלם, חללית חייזרים, סידרת טלוויזיה כמו "משחקי הכס" וכדומה, כשהסיפור דורש מהמשתתפים לפתור חידות מסוגים שונים, כדי להתקדם ולבסוף לפצח את החדר (למצוא את החטוף/ להשתחרר מכלא/ לגלות מטמון וכו'), הכל במסגרת מסויימת של זמן, כשעל כל הפעילות שולט מפעיל שרואה בדיוק מה קורה בחדר, ויכול לעזור ברמזים או בהכוונה במידת הצורך, או בתיקון טעויות.

ב"קווסטומניה" כאמור עושים את "הדור הבא" של חדרי הבריחה- כלומר חוץ מהחדרים שעובדים בשיטה המוכרת, יש גם פעילויות מגניבות נוספות- שייחודיות למקום. מה למשל?

מה שאני הוזמנתי לנסות – פעילות קבוצתית בחדר חושך. מה הכוונה? חדר חשוך לחלוטין שיש לו תפאורה שבעצם רק ממששים- של מרקמי קירות, דלתות, מעברים, חללים וכדומה, כשבתוכו מתרחשות משימות שונות- אם בשתי קבוצות מתחרות, או בבודדים שמתחרים זה בזה, או בעבודה משותפת- תלוי באתגר.

היינו קבוצה של שמונה, חולקנו לשתי קבוצות, קיבלנו קסדות ומשקפי מגן (כי בכל זאת חושך ) ואת פרטי המשימה (שלא אחשוף כאן כדי לא לעשות ספויילר). במשך השעה הקרובה כל מה ששמעו מהחדר היה צחוקים וצעקות (זה מה שקורה כשהרוב נשים שלכל אחת דעה אחרת וכיוון אחר, בעיקר בחושך). ולמי שדאג- לא לדאוג- פיצחנו את המשימה ויצאנו בשלום….

הפעילות השניה שהתנסינו בה היתה גם היא ייחודית ל"קווסטומניה"- "חדר בריחה נייד". מה הכוונה? פעילויות של חדר בריחה- פיצוח חידות, שימת לב לפרטים, פתרונות מחוץ לקופסה וכך הלאה- רק מה? לא בתוך חדר מובנה אלא בכל מקום שרוצים. בתמונות אפשר לראות חלק מהפעילות שלנו – כשניסינו למצוא רמזים, לפצח קודים, לעבור משלב לשלב כדי למצוא אוצר, והכל באופן שיכול להתמקם בכל מקום, מה שאומר כל משרד/ חברה/ מסיבה/ גיבוש ומה שלא יהיה- יכולים להזמין משחק כזה, שיוקם במקום תוך ארבעים דקות, ויכול לשרת עד מאה אנשים בלי צפיפות, בכל רחבי הארץ. רעיון מצוין למשרדים וחברות למשל, ואכן ברזומה של "קווסטומניה" יש מאות חברות ידועות שכבר אימצו את הרעיון לעשות ימי גיבוש וכיף לעובדיהן- אם בחלל בתל אביב או במשרדים שלהם.

למשחקים הניידים יש נושאים רבים ומגוונים כמו – "רטרו", "מעבדה", "ספורט" ועוד (ושוב, לא עושה ספויילרים…) וכשנכנסנו לחדר ראינו אוסף של חידות שונות- באווירה של הנושא שלנו שהיה "רטרו". אחרי שהסתובבנו קצת מסביב ושמענו את סיפור הרקע, התחלנו לבחון מה יש לפנינו ומה אפשר לעשות כדי לפתוח כספות סגורות שהיו שם, שנועדו להוביל לחידות הבאות ולבסוף לפתרון. נעזרנו ברעיונות של כל משתתף , חלקנו את הפתרון האפשרי ולבסוף גם מצאנו את האוצר (הללויה!).

לאורך כל הדרך היה לנו מדריך מלווה שתמך וגם ספר לנו את הזמן.

חדרי הבריחה, חדר החושך והחדרים הניידים מצויינים לכל קבוצה- חברים שחוגגים משהו- יום הולדת, מסיבת רווקים ורווקות, או סתם רוצים לעשות כיף, משפחה שרוצה גיבוש (לילדים יש ספר מיוחד שעוזר להם למצוא רמזים, והאמת, יש רמזים שהגדולים לא קולטים וילדים בגלל סקרנותם הטבעית מוצאים מהר מאד. כשעשיתי חדר בריחה אחר בעברי- היתה איתנו בת של אחת המשתתפות, ילדה כבת עשר, שאנחנו שלחנו כדי שתזחל בכל המקומות הצרים ותמצא לנו דברים), ובעיקר המון מקומות עבודה שרוצים לגבש את העובדים וללמד עקרונות חשובים כמו שיתוף פעולה למציאת פתרונות לא שגרתיים, התמודדות עם מצבים לא צפויים, למידת השטח, מנהיגות והקשבה,  שיתוף בידע, הכנת תוכנית פעולה, תפקוד תחת לחץ (זמן, חושך), תקשורת ויכולות ארגוניות ועוד.

אפשר להתאים את המשחקים לפי רמות קושי נדרשות וגם לפי דרישות מיוחדות כמו קהלים ספציפיים.

וההפתעה- החידוש הכי חדש של "קווסטומניה"- משחק רחוב שמתבצע ב"שרונה" הסמוכה, שהיא מתחם יפיפה של בתים מהתקופה הטמפלרית. המשתתפים נחלקים לארבע קבוצות (מקסימום 26 אנשים סה"כ), מקבלים ערכת חפצים ומשימות, ונעזרים באובייקטים שיש בסביבה, כשכל קבוצה מקבלת סדר שונה במסלול, כך שאף אחד לא נפגש עם אף אחד עד נקודת הסיום והכרזת המנצחים.

ברזומה של "קווסטומניה" יש מעל 21000 (!) משחקים בחלל בתל אביב, ועוד כ1500 אירועי גיבוש, כשבחלל התל אביבי יש גם בר, לובי וציוד למצגות.

אז אם אתם בגילאים של 10-200, גברים או נשים, ספורטיביים או בטטות כורסא, הכל הולך- בואו לעשות את הכיף (וגם תובנות על עצמכם ועל אחרים) ב"קווסטומניה".

לדף היוטיוב של "קווסטומניה" שם תוכלו לראות מפעילויות המקום- לחצו כאן.

ו…. למי שקרא עד כאן מגיעה הפתעה מיוחדת……

למרות שמדובר בחדרים סודיים, הצלחתי לצלם תמונה אחת מיוחדת וחד פעמית של החדר שבו היינו…

מוכנים לזה?

באמת מוכנים?

אז הנה זה בא…

רק לגלול למטה ולראות…..

 

 

 

 

הנה….

 

הנה….

 

 

טאדאאאאאאם!!!

 

"קווסטומניה" – החשמונאים 100 תל אביב.