קסם השמן של "סבא חביב".

בכניסה לקיבוץ פרוד נמצא מרכז המבקרים של "סבא חביב".

הכל התחיל ב1913 כשסבא חביב, אחד ממייסדי ענף הזית בגליל, הפיק שמן משובח בעזרת אבן ריחיים ומכבש ידני. שמעו של השמן יצא למרחוק, והיום  , שלושים שנה לאחר מותו, ממשיכים הנכדים את דרכו, בייצור שמן זית כתית מעולה בכבישה קרה, בלדי- טבעי ולא מסונן, לצד עשרות מוצרים שונים כמו טחינה מסוגים שונים (שמיוצרת בעזרת אבני ריחיים- היחידים בארץ!), זיתים בכבישה ביתית, חלווה, דבש, זעתר, סבונים, נרות והרבה מוצרי קוסמטיקה.

הגעתי להכיר את "סבא חביב"  ולא תאמינו כמה אוצרות מצאתי שם. כבר כשנכנסתי קיבלתי שתיה חמה – קפה או תה ריחני, ומיד אחר כך פיתה טריה עם זעתר, ככה בשביל לפתוח את היום.  אחר כך ישנו שולחן טעימות ובו אפשר להתנסות במוצרים רבים של המקום, כולל כאלה שאין בשום מקום אחר כמו תוספות מיוחדות לטחינה. וופא, שמנהל עם אביו את המקום, הסביר לי על שיטת העבודה של פעם, ואחר כך ראיתי סרט על תולדות המקום ועשיית השמן.

(בתמונות למעלה- אבני הריחיים והטחינה העתיקים, בתמונות למטה שולחן הטעימות, ופיתות עם זעתר)

אחר כך הגיע החלק המרתק של הסיור- כשישבנו עם אביו של וופא, ושמענו גם על ההיסטוריה של המשפחה, וגם על היתרונות הבריאותיים של השמנים והטחינה. כך למשל בטחינה המיוחדת של המקום-  "טחינה +" יש תוספות שונות שהן גם טעימות ומיוחדות וגם בריאות- כמו תוספת של גרעיני דלעת שעשירים במגנזיום וברזל, זרעי קצח שעשירים בסידן ובסיבים תזונתיים טבעיים, זרעי פשתן שמהווים מקור מצוין לאומגה 3 ואומגה 6, וזרעי צ'יה שתורמים גם אומגה 3, גם סיבים תזונתיים טבעיים וגם מגנזיום ואשלגן. חוץ מהתוספות הבריאותיות- הטחינה עצמה עשויה מטחינה גולמית אתיופית ממאה אחוזי שומשום טהור. פצצת בריאות וטעם.

עוד קיבלנו שפע של טיפים- כיצד בודקים אם שמן זית הוא באמת טהור או זיוף? לוקחים טיפה ומורחים כמו קרם ידיים על גב היד וכף היד, וממתינים ארבע דקות. אם יש ריח- השמן מזויף, איך מרפאים מיגרנה ללא תרופות, מה התזונה הבריאה וכיצד לשמור על השיער שלא ינשור, הכל בדרכים טבעיות ובריאות.

וחוץ מלהתרשם מהמוצרים ויתרונותיהם- מה עוד אפשר לעשות בבית הבד של "סבא חביב"?  ניתן לבקר במרכז המבקרים, לטעום ולקבל הסברים, לראות ייצור טחינה באבני ריחיים וללמוד על רפואה עממית בעזרת צמחים ומוצרים גליליים, לטעום משולחן הטעימות, לחזות בייצור שמן הזית המשובח, להשתתף בסדנאות יצירה על חרס, הכנת סבונים משמן זית או לחם טאבון, וכמובן להצטייד ולרכוש הביתה הרבה מוצרים איכותיים, טעימים ובריאים.

הביקור במרכז המבקרים הוא ללא תשלום, בתיאום מראש.

ועוד עובדה חשובה – השמנים של "סבא חביב" זוכים בתחרויות רבות, כולל מקום ראשון PRESTIGE GOLD  בקטגוריית שמני הבוטיק בארץ, שנערכה על ידי מועצת הזית ב2015.

את מוצרי "סבא חביב" ניתן לרכוש לא רק במרכז המבקרים אלא גם ברשתות כמו "יינות ביתן", "טיב טעם", "עדן טבע מרקט", "לגעת באוכל" ועוד רבים וטובים.