שושלת הרצל – אין זו אגדה.

111

כשאומרים לנו "הרצל" יש לנו בדרך כלל אותן אסוציאציות – חוזה המדינה, זקן ארוך , השענות על מעקה של מלון בשוויץ, "מדינת היהודים", ומי שמעל גיל ארבעים גם זוכר את השטרות בשווי מאה לירות ישראליות, שעוטרו בתמונתו המרשימה של בנימין זאב הרצל.

בערוץ הראשון עולה השבוע (החל מיום שלישי ה28 לאפריל בשעה תשע בערב) סידרה מקורית בת ארבעה פרקים שחושפת בפנינו את העולם האמיתי של הרצל ובני משפחתו, ומסתבר שמדובר בסאגה רחבת יריעה שהיתה מפרנסת בקלות טלנובלה או אופרת סבון – יש בה הכל, אהבה, אובססיה, חזון, כסף, יחסים עכורים, מוות, קשרים וקשרים פרומים ומה לא.

הכל החל במותו של תאודור הרצל, בגיל 44 בלבד, אחרי שהשקיע את כל מה שהיה לו (כולל הנדוניה של אשתו יוליה) בחזון הציוני . בצוואתו היה סעיף שקשה לקבלו גם היום – הילדים יוצאו מחזקת אימם ויפוצלו בין קרובי משפחה. הטרגדיה המשיכה כשגם הילדים כולם נפטרו בנסיבות טרגיות, אם במחנה ריכוז או בהתאבדות, כולל נכד היחיד שהיה, וגם יוליה עצמה עזבה את העולם בגיל צעיר משברון לב.

תחקירני "ההרצלים" הגיעו לכל קצווי העולם כדי לברר מה קרה עם בני משפחת הרצל המורחבת, וגילו סיפורים רבים, שחלקם בצל החזון הציוני, וחלקם סיפורים אישיים על קשרי משפחה בעייתיים, על נתק בין הורים לילדיהם, כשהצל של השם "הרצל" משפיע במידה זו או אחרת על חייהם.

הסידרה נעה בין ישראל לבין מדינות אירופה, בין עברית לגרמנית, בין הדור הצעיר יותר של צאצאי הרצל לבין הדור המבוגר, קיבוצים וערים, סודות וקשיים, ונקודות מגע רבות שקשורות גם להרצל כאדם וגם לחזון הציוני, שאף אחד מצאצאיו הישירים של הרצל לא זכה לראות בהגשמתו.

הבימוי הוא של יעל קיפר זרצקי, העורכת היא ציפי רז, תחקיר והפקה של הדס כהן, המפיקה היא עדה קרן, והצלמים שי כהן וטל ינוביצקי, ביחד עם העורך האחראי איתי לנדסברג נבו. הסידרה הופקה בידי מחלקת התעודה של הערוץ הראשון.