שלושה (על הספקטרום ) בדירה אחת.

 

מתוך על הספקטרום צלם אוהד רומנו

דירת שותפים ברמת גן, על פניה נראית כמו כל שאר דירות השותפים בישראל. רק שהשותפים כאן שונים, הדירה היא דירת דיור מוגן והשותפים הם שלושה חברים המוגדרים "על הספקטרום האוטיסטי". לכל אחד מאפיינים אחרים וביחד הם מציגים תמונה של החיים כאוטיסט, והדמויות המקיפות אותן מייצגות איך מתמודדים כשהבן שלך, האחות שלך או העובד שלך הם אוטיסטים. אלה הם גיבורי "על הספקטרום" , ההפקה החדשה של YES.

שלושת השותפים הם עמית (בן יוספוביץ', שמככב על במות "הבימה"), אוטיסט בתפקוד גבוה שלא יודע מה לעשות כשהוא מתאהב במלצרית של בית הקפה הסמוך (ועל הדרך גם איך קונים במכולת ואיך נוסעים באוטובוס), זוהר- בחורה יפה (נעמי לבוב) עם לקות שכלית שעובדת במטבח של "ארומה" והחלום שלה הוא לקרוא ללקוחות במיקרופון, ביחד עם חלום נוסף של כל בת גילה, להיות בזוגיות, מה שקצת בעייתי כשגברים מהססים להיות איתה מחשש שייחשבו כמנצלים אותה, ורון רון (ניב מג'ר), בחור עם אספרגר שאובססיבי לנקיון ולערוץ הקניות, שונא לצאת מהבית ולא מבין למה הוא צריך למצוא עבודה כשאפשר לחיות בעצם בלי לצאת בכלל.

בניגוד לסרטים שבהם מוצגים אוטיסטים כגאונים, כמו "איש הגשם" למשל, לשלושת השותפים אין כשרונות מיוחדים שיכולים להוות שער כניסה לחברה, מה שכן יש להם היא עובדת סוציאלית שמנסה לגשר בינהם לבין הסביבה, חבר טוב ( אבי דנגור) שחולם גם הוא להיות בדיור מוגן במקום בהוסטל, ואת האח של זוהר – אשר (אורי גת) שמאז מות הוריהם מרגיש שתפקידו להיות השומר של אחותו.

את הסידרה יצרה דנה אדיסיס בהשראת אחיה הצעיר האוטיסט וחבריו, כדי להראות את האנושיות וקשיי ההשתלבות בחברה ה"נורמלית".

הסידרה זכתה לאחרונה בפרס הסדרה הטובה ביותר בפסטיבל הסדרות היוקרתי בעולם "סירייס מאניה", והמשיכה את גל הזכיות הישראלי לאחר הזכיה של השנה שעברה עם הסידרה "כבודו", גם כן של "YES", והיא מצולמת באיכות קולנועית יוצאת דופן באמצעות עדשות אנמורפיות מיוחדות שרק סדרות בודדות בעולם צולמו באמצעותן, ושנותנות את האווירה המיוחדת של הסידרה.

 

1 (3)

(בתמונות למעלה ולמטה- כוכבי הסידרה, ואורחים שהגיעו לברך בהשקה)

 

2 (4)

"על הספקטרום" עשתה הסטוריה נוספת בכך שהיתה הסידרה הישראלית הראשונה, והזרה היחידה, בפסטיבל "טרייבקה" היוקרתי בניו יורק.

עשרה פרקים של שלושים דקות כל אחד.

יוצרים: דנה אידיסיס ויובל שרפמן

תסריטאית: דנה אידיסיס, במאי : יובל שרפמן

פרק הבכורה ב-21/5 ב-yes VOD והסדרה תשודר החל מה-22/5, ימי שלישי ב-20:30 ב-yes EDGE