D – tour – לטייל הוט קוטור.

כותרת

אין כמו משהו שמותאם אישית. בדיוק לפי הטעם, בדיוק לפי ההעדפות הפרטיות.  ב"D – tour – סיורי קונספט קולינריים" הבינו זאת מזמן, והתוצאה – סיורי קבוצות התפורים אישית לפי הקבוצה – כשרות, טבעונות וצמחונות, אלרגיות וכך הלאה.

הצטרפתי לסיור בשם “אפרטיבו” –  סיור ערב בוטיק בנחלת בנימין, שוק הכרמל וכרם התימנים.

הסיור נקרא כך על שם השעה – שעת בין הערביים שבאיטליה הופכת לשעה שבה עוצרים לאחר יום עבודה לשתות אפרטיף, לנשנש משהו ולהרגע. במסגרת הסיור, יחד עם שקיעת החמה והחשיכה היורדת לאיטה, מטיילים בין דוכנים ייחודיים, מסעדות אותנטיות, ומבנים מרתקים, טועמים ולומדים את הסיפורים שמאחורי המקום.

פגשנו את דוד ואונית המדריכים ויצאנו לדרך.

2

הסיור שנתפר עבורינו היה כשר, ולכן ההתחלה היתה בפיקניק בנחלת בנימין, שכלל גבינת מנצ’גו, תותים, אוכמניות ופרחים אכילים, לצד ארטישוק כבוש ופוקצ’ה, והכל בליווי כוס ג’ין אנד טוניק מעוטרת בעשבי תיבול, התחלה מרעננת ומעוררת תאבון לקראת ההמשך, בדיוק כמו שאיטלקים מתכוננים לארוחת הערב שלהם.

המשכנו לבניין סמוך ושמענו את סיפורו- בנין עתיק שנועד להיות מלון אך לעולם לא נפתח ככזה, שהופך לבית חולים ולאחר מכן למקום של אמנים המעטרים אותו בגרפיטי ובוידאו ארט.

משם  פסענו לשוק הכרמל ושמענו מדוע בניגוד לשוק מחנה יהודה, הוא לא הפך למתחם מסודר אלא נשאר כזה שלא נעים להסתובב בו בשעות החשיכה (רמז – למקום יש אפילו “בורר” רשמי). בשוק ישבנו לאכול אצל אנזו, בBOCCA BOCCA  – פינה רומאית כשרה בשוק . אנזו סיפר על יהדות רומא, על התפילות והמנהגים המיוחדים, וכל אחד קיבל צלחת של מנות ירק ובשר ממבחר החנות. הרמנו כוס לימונצ’לו והמשכנו הלאה.

4

לאורך הצעידה בשוק וסמטאותיו קיבלנו הסברים מדוד ואונית עד שהגענו לתחנה הבאה- “פיש אנד צ’יפס מרקט”. מאיטליה עברנו לאנגליה, כשקודם כל הרמנו (עוד) כוסית , הפעם של בירות ממבשלת הבוטיק “ביר בזאר” – “חתול שמן” ו”דודה ש’ך”. לצד הבירות קיבלנו דגים מטוגנים הכי טריים שיש, צ’יפס לוהט ורטבים , כשהמיוחד בהם הוא קארי (כי בעל הבית הוא הודי…).

לאחר איום מרומז שקיבלנו “אם לא תגמרו את כל הבירה לא ממשיכים!” עשינו כמיטב יכולתינו לציית והמשכנו הלאה.

5

בצעד קל עזבנו את המולת השוק לטובת השקט של כרם התימנים. בעבר הכרם לא היה מקום סימפטי להסתובב, והיום הוא נכס נדלנ”י לוהט.

הגענו למסעדת “קדם בכרם” – שמבשלת מאכלים ביתיים “למי שמתגעגע לסבתא”. גם כאן היה אלכוהול, בצורת קוקטייל על בסיס ערק לצד סיגרים ממולאים בבשר כבש ומרק סלק עם קובה עסיסית.

6

שמענו הסברים על סוגי הקובה שמושפעים מהאזור ומהעונתיות של הירקות (דלעת בסתיו, ירקות עליים בקיץ ).

בצאתינו מהמסעדה נתקלנו בחיים התימני המזמר, בלבוש מסורתי, ששר והסביר על מסורת הנגינה התימנית ומדוע מתופפים על פח.

נשארנו בוויב התימני כשהגענו למסעדה של האחים סיסי, מסעדה תימנית מכוסה בתמונות אותנטיות מרגשות של יהדות תימן בעלותם לארץ ותמונות חמשת הדורות שניהלו ומנהלים את המסעדה.

7

על השולחן שני סוגי מרקים – מרק בשר בבישול ארוך ומרק שעועית בבישול עוד יותר ארוך, מתובלים כמו שצריך בחוויאג’ כמובן ומוגשים עם סלוף ולחוח.

לסיום סיומת עברנו לעדה האתיופית, במסעדת “באלינג’ירה”  ובה לגמנו קפה אתיופי משובח ושמענו את פנטה המקסימה, בעלת המקום, מספרת על הקהילתיות באתיופיה וכיצד הקפה מאחד את המשפחה והקהילה.

3

מה שמאד אהבתי בסיור הוא ההזדמנות להגיע למקומות שלא הייתי מגיעה אליהם בעצמי, ולשמוע את “מאחורי הקלעים” ואת ההסטוריה והחזון של כל מקום ומקום. בסיור הקפנו מגוון רחב של תרבויות וסוגי קולינריה שונים.

יש לציין שהסיור ממש לא היה “סיור טעימות” אלא יותר “סיור ארוחה מלאה”  שפשוט נחלקת על הרבה מקומות.

8

בתפריט הסיורים של D-tour  יש מגוון גדול של סיורים:

סיור קולינרי בנווה שאנן דרך בתי העסק הייחודיים הנותנים שירוים למהגרים ופליטים המתגוררים באזור – מסעדות אפריקאיות, אסיאתיות, מכולות מקומיות  וטקסי קפה, סיור בין תרבויות בשכונת התקווה – התימנים, הבוכרים, העירקים ואפילו הפולנים שחיו ביחד (ואיך אפשר בלי עפרה חזה?), סיור שהוא מסע אל הקולינריה הדרוזית בצפון – בוסתנים, הכנת מאפים, סמטאות כפרים עתיקים ואירוח ביתי, בתי תפיה ומערות, ליקוט צמחי בר ושילובם במנות שונות ועוד, סיור קולינרי בשוק הכרמל וכרם התימנים, הדוכנים השונים בשוק המשתנה ללא הפסק,  סיור קולינרי בשוק לוינסקי על גבינותיו, נקניקיו, חמוציו, הקפה והתבלינים במקום שהפך לשוק אוכל מפורסם בעולם, סיור קולינרי הסטורי ביפו העתיקה, נמל יפו ושוק הפשפשים, סיור קולינרי רב תרבותי בחיפה, העיר התחתית, אזור השוק הישן והנמל, השילוב בין הקולינריה הערבית והאירופאית, וכמובן אוצרות ואדי ניסנאס על טעמיו הגליליים. סיור זה ניתן להפוך ליום פעילות שלם כולל אתרים כמו חמאם, מסגד וכנסיה, ופגישה עם תושבים מקומים והיד עוד נטויה.

9

מדריכי הסיורים הם מורי דרך מוסמכים, שחקנים, משוררים, אמנים ושפים השופעים ידע שאותו הם חולקים לכל.

הסיורים הם לקבוצות מאורגנות – מקומות עבודה, קבוצות חברים, משפחה, ימי כיף, ימי גיבוש, מסיבת רווקות/ ים וכל קבוצה שמחה אחרת, והם נתפרים במדויק, טיול הוט קוטור.

כל הפרטים באתר

וב"מפה ישראל"