"היוצר"- בינה מלאכותית משתלטת על העולם?

 

היוצר פוסטר סופי

השבוע הסתיימה שביתת התסריטאים בהוליווד כשאחד התנאים היה הסדרת חוקי שימוש בבינה מלאכותית בכתיבת תסריטים. בעיתוי מדוייק עולה להקרנים הסרט "היוצר" שמתמודד עם שילוב הבינה המלאכותית בחיי בני אדם והסיכונים שהיא נושאת בחובה.

כבר היו סרטים שבהם רובוטים שייוצרו על מנת לסייע לבני אדם תופסים עצמאות ומשתלטים על העולם, כשהבולטים הם למשל סרטי "מטריקס" או "שליחות קטלנית". בסרטים אלה ההבדלים ברורים בין בני האדם ה"טובים" לרובוטים ה"רעים". אבל מה קורה כשהגבול מיטשטש?

העולם של הסרט "היוצר" הוא בתקופה עתידנית שבה נוצרו רובוטים בעלי בינה מלאכותית שעובדים לצד בני האדם עד אירוע מזעזע שבו משתחררת פצצה גרעינית  המשמידה את העיר לוס אנג'לס . בעקבות האירוע הזה מחליטים מנהיגי רוב העולם המערבי שיש להפסיק ומיד את השימוש בבינה המלאכותית, אבל עכשיו צריכים להתמודד עם "אסיה החדשה" שבה דווקא מעודדים את הרובוטים בעלי הבינה המלאכותית כשותפים לציוויליזציה.

היוצר 3

את תחילת המלחמה בין שני הצדדים מייצגים שני בני אדם- ג'ושוע (ג'ון דיוויד וושינגטון)- סוכן לשעבר בכוחות המיוחדים הלוחמים בבינה המלאכותית, ואשתו מאיה (ג'מה צ'אן) שדווקא זוכרת לרובוטים חסד נעורים כשאימצו וגידלו אותה.

במסגרת המלחמה נשלח ג'ושוע למצוא את הנשק האולטימטיבי שיצרה הבינה המלאכותית ואת היוצר שבנה אותו – המכונה "נירמטה", כי מי שאוחז בנשק אוחז בנצחון. הבעיה מתחילה כשהנשק מתגלה בדמות ילדה (מדלן יונה וילס) שכל חלומה הוא ש"הרובוטים יהיו חופשיים". האם יש עוד שחור ולבן? מהם בדיוק שני הצדדים? האם הרובוטים הם באמת "רק תוכנה"?

היוצר 4

לאורך הסרט האקשן לא מפסיק לרגע, ועל המסך הגדול והסאונד של "אימקס" החוויה גדולה מתמיד.

את הסרט "היוצר" ביים וכתב גארט אדוארדס שאחראי גם ל"רוג אחת".