נמל אשדוד- לבקר מאחורי הקלעים.

נמל אשדוד, השער הכלכלי המוביל של מדינת ישראל חוגג יום הולדת 55. הרבה השתנה מאז נכנסה לרציף אנייה שבדית בשם Vingaland" ועד היום, כשהוא נמל הים הגדול בישראל בהקף המטענים. מהמלט שבונה לנו את הבית ועד החבילות שאנו מזמינים באינטרנט, מכולות וחבילות בכל הגדלים נפרקות במהירות וביעילות כדי להגיע לידי המזמין במהירות האפשרית.

1

בנמל קורים כל כך הרבה דברים במקביל, מניווט ספינות מכל רחבי העולם לרציפים השונים, ועד מערכות טכנולוגיות משוכללות השולטות בכל משלוח ומשלוח ומסקרן מאד ללמוד כיצד פועל כל המערך הזה ללא טעויות.

לשם כך הוקם מרכז המבקרים של הנמל אליו מוזמן הציבור הרחב החל מגיל תשע, חינם אין כסף, לחוות את הנמל מאחורי הקלעים.

המרכז הוא מהגדולים, המושקעים והמתקדמים בארץ והוא מציג בדרך חוויתית את כל עולם הנמל, מהרקע ההסטורי, כיצד הוא בנוי, מהם תהליכי העבודה בו ומהן הטכנולוגיות בהן הוא משתמש.

הדבר הראשון שאפשר לחוות במרכז המבקרים הוא סרט פנורמי קצר ובו סיפורו של ילד והמצלמה שלו, המתעד את הנמל מראשיתו וצומח איתו עד ימינו אנו.

2

בהמשך מתקדמים לפלטפורמה מיוחדת המשלבת תמונות, סרטונים ואנימציות מיוחדות ומדגימה את כל השלבים בעבודת הנמל- מהכניסה הבטוחה של אניות בכל הגדלים, כולל אניות ענק שלא תמיד מכירות את דרכי ההתמצאות בנמל, והפריקה והטעינה של אלפי מכולות, מכוניות ומטענים.

במרכז המבקרים ישנם משחקים אינטרקטיביים כמו “משחק המטענים” – משחק טריוויה קבוצתי שכולל הרבה מידע, הומור, מציאת רמזים פיזיים והרבה הפתעות.

3

משחק נוסף אהוב במיוחד הוא סימולטורים בהם ניתן להתנסות בעבודת כל אחד מהעובדים- מהנתב שצריך לנווט את הספינה בשלום דרך מכשולים, ועד לסוורית שפורקת סחורות וזקוקה לציוד מתאים.

לבסוף יוצאים אל השטח עצמו באמצעות סיור רכוב בו רואים את עבודת הנמל מקרוב, הרציפים, מנופי הענק, האניות הגדולות, הגוררות וכמובן האנשים שעושים את העבודה היומיומית.

כדי להתכונן לביקור ניתן לגשת לאתר של חברת נמל אשדוד בע”מ, ולמצוא שם ערכת הכנה חוויתית לביקור עם משחקים מותאמים לקבוצות הגיל השונות, משחק KAHOOT ו לומדה להכרת חברת נמל אשדוד.

4

נמל אשדוד מספק את כל השירות כולל הכנסת האניות ועגינתן, שירותי אניה מלאים, פריקה, אחסה וטעינה, תשתיות לנוסעים ולמטענם (כולל אפילו דיוטי פרי לאניות נוסעים!), מחסנים ועוד.

יתרונותיו של נמל אשדוד הם קרבתו לכל מקום – ממרכז ודרום הארץ ועד תעלת סואץ, תשתיות מתקדמות ומערכות מיחשוב, שער חדשני הנותן את כל השירותים שמשאיות צריכות, רציף עמוק של 15.5 מטרים המאפשר כניסת אניות ענק ושירות לקוחות מוקפד.

בנמל מקפידים על שמירה על איכות הסביבה ומתעדף מוצרים ממוחזרים וכן פועל בכפוף לחוק מניעת זיהום הים.

5

כמו שהזכרתי בהתחלה- הביקור הוא בחינם, מודרך ומותנה בתיאום מראש. אורכו כשעה וחצי.

הביקור מיועד לקבוצות של 20-50 מבקרים (באמצעות אתר תיירות אשדוד ניתן ליחידים להצטרף לקבוצות), והוא מתאים למבוגרים ולילדים מכיתה ד’ ומעלה.

שעות הפעילות:

ימים א’ –ה’ בין השעות 09:00-16:30

יום ו’ לסירוגין בין השעות 08:30-13:00

 

ליצירת קשר

טל’: 08-8517564/8.פקס’: 08-8590009

 

דוא”ל: mevakrim@ashdodport.co.il

נגישות – מלאה.

וב"מפה ישראל"