פרוייקט פסח הגדול – גפילטע, עלי גפן ואטריות.

פרוייקט פסח

הסבתות שלנו עמדו במטבח ובישלו. כשהגיע פסח, (שלפי הפולניות מגיע הוא החג הבא מיד אחרי ראש השנה) עלה עשן מהמטבחים כשהן קצצו, טיגנו, בחשו, ערבבו, אפו ואיכסנו המון סירים וקערות לקראת החג. אבל שחרור האישה הגיע, וגם הקריירות של כולנו, ולמי יש זמן או סבלנות להתחיל לגלגל עלי גפן או לטחון דגים?

תעשיית האוכל המוכן עובדת בדיוק על זה, אבל קשה לשחזר טעמים של סבתא, בעיקר בגלל שגם צריך שינוע ואריזה וחיי מדף.

חברת "תומר" לקחה על עצמה להביא לנו מוצרים כשרים לפסח, שיהיו כמה שיותר נוחים לשימוש בלי לאבד את הטעם והמרקם המוכרים ובמחירים אטרקטיביים.

בדקתי כמה מהמוצרים, ואלה המסקנות אליהן הגעתי.

 

 

"גפילטע פיש" – אותה מנת דגל אשכנזית שנורא קל להפוך אותה לגוש אפרפר ולא אטרקטיבי במיוחד. ב"תומר" שמרו על הצבעים הטבעיים, וגם הטעמים, והקציצות עשויות על פי המסורת, מדג קרפיון וכסיף (ואיזה כיף שהם כבר לא שוחים לי באמבטיה כמו בילדותי ומחכים ל"אירוע מוח" שסבתי היתה דואגת לתת להם…). הקציצות, שמגיעות קומפלט עם עיגול הגזר, בהחלט תיקנו לי את חוויות הילדות של קציצות מתוקות יותר מדי ודחוסות, כי הן היו אווריריות ומידת המתיקות היתה עדינה ביותר.  מתאים מאד למנה ראשונה לארוחה החגיגית של ליל הסדר, וחוסך המון עבודה ובלגאן. המחיר אגב הוא כמחצית מהמותגים היוקרתיים ,ואם זה עבר את הביקורת של אמא שלי, שנעולה חמישים שנה על אותו מותג, אז זה תו איכות בפני עצמו.

"עלי גפן ממולאים באורז" – מנה שהתחילה בעדות הבלקן אבל עברה לכל העדות ומככבת בכל ארוחה, והרבה פעמים נופלת במלכודת חמיצות יתר. שמחתי לגלות שבעלי הגפן של "תומר" מקפידים על העידון, ועוד תכונה חשובה-  לא דוחסים בקופסה, כך שקל להוציא ולשמור על הצורה היפה של  עלי הגפן. מה שעוד נחמד הוא שבגלל שנהוג לאכול אותם קרים, קל מאד לקחת לפיקניק או לטיול, רק לפתוח את הקופסה (עם פתיחה נוחה שלא דורשת אלימות ולא מזיקה לציפורניים מטופחות)  ויש ארוחה נחמדה.

 

(למעלה- האריזה, למטה בהגשה עם מנות צמחוניות)

" אטריות אורז" משלימות לנו את העדות, עם כיוון איטלקי (או אסיאתי). אחד הדברים שתמיד חסר לנו בפסח היא הפסטה, אבל הכשרות לפסח מגבילה מאד בענין הזה ועד עכשיו הפתרונות שהוצעו ממש לא התקרבו לפסטה אמיתית . אטריות האורז די פותרות לנו את הבעיה (לאוכלי אורז בפסח) ומגיעות בצורות שונות המוכרות לנו מהפסטות קמח הרגילות, הולכות מצוין עם כל רטבי הפסטה המוכרים, עם ירקות מעורבים ובפשטידות. התכונות שלהן באפייה ובבישול זהות לפסטות הרגילות, ויש גם בונוס- מצויינות למי שלא יכול לאכול גלוטן (או לא רוצה).

מחירי המוצרים  –

הגפילטע פיש- כ16 שקלים לצנצנת של 540 גרם (6 קציצות), עלי הגפן – 400 גרם ב8 שקלים בלבד, אטריות האורז  גם הם ב8 שקלים ל340 גרם, וכולם כאמור כשרים למהדרין (בד"צ בית יוסף או חתם סופר בני ברק ) וכשרים לפסח.

להשיג ברשתות השיווק.