"ארץ דיבת חלב ודבש" – החיים והמוות ביד הלשון.

כולם מדברים, כולם מספרים, כולם אומרים דברים – לא תמיד נחמדים. מתי זה הופך לדיבה? מתי יכולים לתבוע ולהיתבע? בעידן הרשתות החבריות, במחי "לייק" אחד ניתן להרוס חיי אדם, או להצילם. האצבע קלה על המקלדת, המסרים עוברים במהירות, ולא תמיד שמים לב לאנשים שנפגעים.

עו"ד רון לווינטל, שמתמחה בתחום הדיבה ולשון הרע, מכניס אותנו בספרו "ארץ דיבת חלב ודבש"  לעולם שמאחורי הקלעים. ולא תאמינו איזה סיפורים עסיסיים יש שם- אומנים מפורסמים שתובעים או נתבעים, האם לאנס מפורסם יש "שם טוב" שעליו הוא מנסה להגן, מה קורה כשמדביקים למישהו ריגול או שימוש בסמים ואיפה הגבול בין "אמת דיברתי" לבין פגיעה מילולית באדם.

אחד הסיפורים המעניינים הוא סיפורה של אישה לא רזה, שצולמה ברחוב וצילומיה עיטרו כתבה טלוויזיונית אודות "מגיפת ההשמנה" ובעקבות הצילום הזה היא ספגה עלבונות על מבנה גוף שבסך הכל היא מרוצה ממנו. בתחילה טען השופט שמדובר ב"רשות הרבים" וב"אמת דיברתי" שהרי היא באמת לא בן אדם רזה, אבל עו"ד לווינטל (וכן- זה ספויילר) הצליח להפוך את הקערה על פיה כשטען שיש גם אמיתות שאפשר להפוך לפוגעניות וזה שמשהו נכון לא אומר שהוא לא גורם לפגיעה משמעותית באדם שבסך הכל הלך ברחוב…

הרבה מהסיפורים הם על "סלבס" ואנשים מפורסמים, ולעיתים התביעות כל כך מופרכות או לחילופין פסקי הדין כל כך משונים, שזה די מוזר שהספר הזה לא יצא כבר קודם….

היות ותפיסה של פגיעה מילולית יכולה להיות סובייקטיבית ותלויה בשופט וראייתו את הסיטואציה, מעניין לחשוב איך אנחנו היינו מגיבים בשני הכובעים – של השופט ושל התובע (והאמת, גם של הנתבע), ובעידן שלנו, שבו כל מילה מונצחת לנצח ועוברת במהירות האור ממקום למקום, חשיבות הדיון ב"מהי דיבה" ולאיזה קיצוניות היא מגיעה, חשובה מאד.

את הסיפורים מלווים איורים של דיאגו ויסמן, והוא יצא לאור בהוצאת "מדיה 10".