הטייסות- כי השמיים הם לא הגבול.

 

טי3

בעיתוי מיקרי אך מעניין, עולה סידרת הדוקו "הטייסות" בדיוק כשאנו באמצע תקופה שבה נשים אוזרות אומץ ומספרות על ההטרדות המיניות שעברו, והקף התופעה מצמרר.

קורס טייס היה אליטה גברית למשך שנים רבות, ונדרשה אליס מילר ובית המשפט כדי שבכלל תהיה שם דריכת רגל לנשים, רק להזדמנות להוכיח את עצמן.

מאז כמעט בכל מחזור ישנה נציגות נשית, אמנם עדיין לא מספקת אבל מהווה אמירה נוקבת- "אתם רוצים לדחוק אותנו לאחורי האוטובוס? תקבלו אותנו בקדמת המטוס!". ועכשיו, בפעם הראשונה בטלוויזיה, סידרת דוקו המלווה פרחי טיס צעירות משלב הגיוס ועד לטיסות המבחן –בפנים גלויות בקורס הטייס.

לאורך חצי שנה ליוותה המצלמה את שרון, קים, נעה, מיה, ליאור ועמית- מהימים שלפני הגיוס, ועד לסיום שלב טיסות המבחן, שבו חלק מודחות מהקורס וחלק נשארות. במקביל הסידרה כוללת גם את שירה, טייסת מסוקי קרב במילואים ומדריכת טיסה בהווה, שתוהה האם היא ומי שמצליחה עושות זאת תוך וויתור על הנשיות, או שאפשר להיות גם אישה וגם טייסת?

 

טי1

( בתמונה למעלה- ח"כ סתיו שפיר באה לברך את צוות יוצרי הסידרה והמשתתפות בהשקה)

הקורס מלווה בקשיים פיזיים ורגשיים, ובמקומה של הנשיות במקום שנשלט על ידי הגמוניה גברית.

בחמשת הפרקים, שהראשון מהם יוקרן ממש בעוד יומיים, אנו מכירים את הנשים האמיצות הללו, בתחנות שונות כמו המסע הלילי, טקסי ההשבעה, הטיסה הראשונה, (בזמן ששירה מציגה את הצד השני, של הצוות- כשהיא מרצה על שילוב נשים בקורס הטייס), האימונים, האתגרים המקצועיים, ההדחות הדרמטיות, וכל מה שמלווה אישה צעירה עם שאיפות בשמיים (תרתי משמע).

אחד הקטעים המשעשעים הוא כששירה, טייסת, מדריכה, אישה מנוסה, מתראיינת כשהיא נוסעת ברכבה וכשהיא מעבירה להילוך אחורי היא פולטת "רק שלא אעשה תאונה, איזה פאדיחה!"- מכיוון שנשים, כדי להיות שוות לגברים, ולנפץ סטראוטיפים, צריכות לעשות הרבה יותר, ותסמכו עליהן- הן יעשו את זה!

 

טי4

בימוי: תמר טל-ענתי | עריכה: נטע דבורקיס, עידו מוכריק | צילום: עמנואל מאייר, רחלי רוסינק | תחקיר: טלי שמיר ורצברגר | מוסיקה מקורית: אלברטו שוורץ | מפיקים: אילנית באומן וענב שנהר – "שנהר הפקות".

הסדרה הופקה עבור yes דוקו בתמיכת קרן גשר לקולנוע רב תרבותי.

ישראל 2017

פרומו ניתן לראות כאן.

הסדרה 'הטייסות' תשודר החל מה-25.10, בימי רביעי ב-yes דוקו וב-yesVOD.