EMS- עכשיו ללא גבולות.

את האימון בשיטת EMS (Electric Muscle Stimulation) הכרתי כבר לפני כחמש שנים, כשהשיטה הגיעה לארץ. מדובר היה במהפכה באימון הגופני, כשעובדים בצורה מקוצרת וחזקה יותר ובעיקר מהירה יותר כך שבמקום שלוש שעות בחדר כושר, משיגים אותן תוצאות בעשרים דקות בלבד.

כשבדקתי איך זה עובד הולבשתי בחליפה המכילה חיישנים, הורטבתי, חוברתי לחוטים הקשורים למכונה שהעבירו את זרמי החשמל אל החליפה וממנה אלי, והרעיון היה שהזרמים מכווצים את השרירים ובכך מעצימים בהרבה את האימון לכל הגוף ביחד. מאמנת עמדה ליד המכונה, לחצה על כפתורים וחוגות כדי לווסת את רמת הזרמים וכל האימון נעשה במיקום קטן בגלל החוטים .

עכשיו ברשת  מכוני האימון FEEL FREE (תל אביב, רחובות ונתניה) גיליתי את הגירסה החדשנית לEMS- ללא החוטים.

היתרון הוא כמובן אפשרות התנועה הרחבה יותר ומגוון ענק של תרגילים, למעשה כל תרגיל שצריך בלי הגבלה. האימון נעשה אחד על אחד עם מאמן. אני קיבלתי את נדב שהסביר לי על איך זה עובד.

(בתמונות למעלה- המערכת שכוללת חיישן ווי פי שמולבש על החליפה של המתאמן, והאייפד עם כל התוכניות)

בלי להכנס לכל מני הסברים טכניים והמון אותיות בלועזית, את החוטים והמכונה מחליפים ווי פיי עם מקלט ואייפד שעליו מוטענת האפליקציה. באמצעות האייפד המאמן משדר לחליפה את הזרמים שהוא מעוניין בהם, לפי חלוקה של חלקי גוף שונים, בהתאם לסוג התרגיל, ורמת הכושר של המתאמן (או הסיבולת שלו. במקרה שלי אני רק אמרתי "zap me"!!!.). באפליקציה תוכניות שונות לפי הצורך- אימון כוח או אירובי (שגם זה חידוש כי בזמנו היה רק  אימון כוח שכולל פולסים והפסקות, וכאן יש גם אפשרות לאימון אירובי שכולל זרם רציף. ההמלצה של המקום היא אימונים פעמיים בשבוע – פעם אירובי ופעם אנארובי). התוכנית נקבעת גם לפי מה שהמתאמן רוצה להשיג- כך גברים בדרך כלל מעוניינים בפיתוח חלק גוף עליון, ונשים מעוניינות לחטב חלק גוף תחתון כמו בטן, ירכיים וישבן.

(בתמונות למעלה האפליקציה של רמת הפולסים וחלוקתם לפי חלקי הגוף השונים)

התחלנו את האימון בחימום על מכשיר סקי, ואחר כך הועמדתי מול הראי (ואני תמיד אוהבת לבדוק את עצמי במראה) ונדב נתן את ההוראות לתרגילים השונים, ספר, ועזר ליצור התנגדות . עבדנו על כל הגוף, כולל תרגילי בטן על מזרן, דבר שאי אפשר היה לעשות עם חוטים בעבר, אבל עכשיו אין בעיה גם לשכב על החליפה.

איך התחושה? האמת שאני אהבתי. בהתחלה זה מוזר כי מרגישים נימול קל בקצות האצבעות והן נוטות לקפוץ, אבל כשמתרגלים (ואפשר להתחיל ברמת פולס חלשה ולשנות לפי הצורך) זה אפילו סוג של עיסוי פנימי- בעיקר אהבתי להרגיש את הבטן תוך כדי האימון כשהזרם עושה מן קונטרה מבפנים ומרגיש שאני עושה הרבה יותר מאמץ פיזי בלי כל כך הרבה מאמץ מבחינתי. קשה להסביר – צריך להרגיש.

האימון הסתיים ונשלחתי לחדר ההלבשה להסיר את החליפה (בגלל שלובשים אותה בלי כלום מתחת, מקסימום חוטיני, היא כמובן עוברת כביסה אחרי כל משתמש, ויש טווח מידות גדול כך שיש לכל אחד. יש לציין- הבגד מאד צמוד. )

במקום יש מקלחת כך שאפשר לקפוץ לאימון למשל באמצע יום עבודה למי שעובד קרוב, ובעיקר- בגלל שמדובר בסך הכל בכחצי שעה ברוטו , מקסימום פעמיים בשבוע, אז גם למי שממש עסוק או שונא ללכת לחדר כושר (ולחכות בתור למכשירים בשעות העומס) השיטה מצויינת.

(בתמונות- בזמן האימון. אגב, זה לא שאני כזו גמדה, נדב פשוט מאד מאד גבוה…)

אגב, עוד יתרון הוא שכשהולכים לבד לחדר כושר- לפעמים מחפפים או "מעגלים פינות" מה שאי אפשר לעשות כשיש לך מאמן צמוד שרואה בדיוק מה אתה עושה.

באימון אחד ניתן לשרוף המוווווןןן קלוריות (ורצוי לא להרוס עם פיצה משוק האוכל הסמוך).

שיטת הEMS אומצה על ידי NASA כפתרון מצוין לאסטרונאוטים שצריכים לשמור על כושר גופני למרות שהם בתנאי חוסר כבידה.

השיטה מונעת פציעות ספורט, ולהפך, מסייעת לשיקום וטיפול בפציעות, והיא מתאימה לכל הגילאים הבוגרים (ההמלצה- לא מתחת לגיל 18) ולכל סוגי הכושר למעט כמובן נשים בהריון, וחולים במחלות מסוימות כמו סרטן או מזריקי אינסולין.

הסיבה לכך שאין פציעות היא בדיוק הלב של השיטה- העבודה במקביל על כל הגוף שגם חוסכת עשרה מכשירי חדר כושר שעובדים כל אחד על חלק אחד, וגם לא יוצרת עומס על מקום ספציפי אחד.

עכשיו אפשר לנסות אימון ראשון ב75 שקלים בלבד (ואני כבר זוממת לבוא שוב ולנסות גם את פונקציית העיסוי שקיימת בתפריט התוכניות).

עוד פרטים בדף הפייסבוק.