תאטרון היידישפיל מציג – איך להפוך לאמא יהודיה בעשרה שיעורים.

1

בשאלה אחת איחדה מרים פוקס את קהל הצופים במחזה "א יידישע מאמע אין 10 לעקציעס- אמא יהודיה בעשרה שיעורים" – כשהבת שלה במחזה מציגה בפניה את המחזר החדש שלה, והיא שואלת את השאלה המשמעותית ביותר "הוא משלנו"?

תרבות היידיש נטועה עמוק בנפש הישראלית, וגם מי שמוצאו רחוק מאד ממזרח אירופה משתמש תדיר במילים כמו "שלומפר", "צ'ופצ'יק", "אלטע זאכען" וכמובן "אוי ווי!".

גם לא צריך להיות דובר יידיש כדי לזהות את האמא היהודיה, בכל האמהות מכל העדות, כי כולן נושאות ברמה זו או אחרת את אותן התכונות – הדאגנות האינסופית, ההתערבות וכמובן הקושי "לשחרר את הילד" גם כשהוא בן שלושים.

2

(בתמונות למעלה ולמטה- קטעים מהמחזה – צילומים באדיבות תאטרון היידישפיל)

3

תאטרון היידישפיל בניהולו של המנכ"ל זליג רבינוביץ' והמנהל האומנותי ששי קשת, מביאים לבמה את סיפרו של דניאל גרינברג, סופר, הומוריסט ועיתונאי יהודי אמריקאי, שהפך למחזה על ידי פאול פוקס ב1981 ומוצג מאז בכל רחבי העולם.

הבמאי מיכאל טפליצקי קיבץ אוסף של שחקנים מוכשרים ובראשם מרים פוקס בתפקיד האם היהודיה שפולשת להרצאה של בנה הפרופסור (ישראל טרייסטמן כבן הבוגר, ויונתן רוזן כגירסה הצעירה) והבן מבין שכבר לא יוכל להרצות על משבר האקולוגיה אלא על איך נולדת אם יהודיה אמיתית.

לאורך ההצגה האמא היהודיה דומיננטית לא רק בחיי הבן אלא גם בחיי הבת (אירמה סטפנוב), וכמובן הבעל (אנדרי קסקר) שלא ממש מצליח להביע דעה כלשהי, למרות שהיא משוכנעת שכן.

5

עוד על הבמה החברה בז'ז'יניה שאליה אפשר להגיע כביכול לקנות בגדים אבל בעצם ליצור את האינטרקציה הקלאסית של הנשיקות באוויר והעקיצות הקטנות בסגנון "איזה יופי השיער שלך, זו פאה?").

עוד במופיעים – עופר גולן, גיל וייס ושריאל יוסף, וכולם יוצרים ביידיש שוטפת (בליווי תרגום לעברית ורוסית) חוויה קומית שמחזירה את הקהל לאמא הפרטית שלו, ולהורות שלו במקביל.

4

בתמונות למעלה משמאל- המנהל האמנותי ששי קשת, מימין קשת עם ידידו הזמר דודו פישר, ולמטה חלק מקאסט ההצגה- גיל ויס, מוניקה ורדימון, מרים פוקס ויונתן רוזן.

בגאלה החגיגית של המחזה ניצפו דודו פישר, יעקב בודו, נורית הירש, ארהל'ה ברנע וחני נחמיאס.

פרטים על תאריכים וזמני ההופעות באתר היידישפיל.